Downloadable books

2012 Olympic Games
European Qualification Tournament
Women

Discover which women qualified for the 2012 Olympic Games from the European Qualification Tournament held from 11th to 15th April.

2012 Olympic Games - European Qualification Tournament logo

Luxembourg hosted the European Qualification Tournament for the 2012 Olympic Games from Wednesday 11th to Sunday 15th April 2012.

A total of 11 men and 11 women's places were available for the London Olympics.

The first stage of group matches took place on Wednesday 11th and Thursday 12th April 2012.

Players were in 16 groups of 3 or 4 players and players finishing in first and second places in each group progressed to the second stage, whilst those in the remaining places were eliminated.

 

 

Men's Results Here


^ Top of page ^


 

 

 

 

Wednesday/Thursday 11/12 April 2012

Preliminary Stage

 

Women - Group A

Player NOC Won Lost Outcome
GAPONOVA Ganna Ukraine 1 1 To stage 1
IVANCAN Irene Germany 1 1 To stage 1
GATINSKA Katalina Bulgaria 1 1 Eliminated

 

Women - Group B

Player NOC Won Lost Outcome
EKHOLM Matilda Sweden 2 0 To stage 1
TIAN Yuan Croatia 1 1 To stage 1
SIBLEY Kelly Great Britain 0 2 Eliminated

^ Top of page ^


 

Women - Group C

Player NOC Won Lost Outcome
PESOTSKA Margaryta Ukraine 2 0 To stage 1
HUANG MENDES Lei Portugal 1 1 To stage 1
MOLNAR Monika Serbia 0 2 Eliminated

 

Women - Group D

Player NOC Won Lost Outcome
PRIVALOVA Aleksandra Belarus 1 1 To stage 1
BILENKO Tetyana Ukraine 1 1 To stage 1
TIKHOMIROVA Anna Russia 1 1 Eliminated

^ Top of page ^


 

Women - Group E

Player NOC Won Lost Outcome
LI Qiangbing Austria 2 0 To stage 1
MOLNAR Cornelia Croatia 1 1 To stage 1
BLIZNET Olga Moldova 0 2 Eliminated

 

Women - Group F

Player NOC Won Lost Outcome
LOVAS Petra Hungary 2 0 To stage 1
PARKER Joanna Great Britain 1 1 To stage 1
KASABOVA Asya Bulgaria 0 2 Eliminated

^ Top of page ^


 

Women - Group G

Player NOC Won Lost Outcome
HADACOVA Dana Czech Republic 2 0 To stage 1
GRUNDISCH Carole France 1 1 To stage 1
GONDERINGER Tessy Luxembourg 0 2 Eliminated

 

Women - Group H

Player NOC Won Lost Outcome
PARTYKA Natalia Poland 2 0 To stage 1
SOLJA Amelie Austria 1 1 To stage 1
LIU Na Great Britain 0 2 Eliminated

^ Top of page ^


 

Women - Group I

Player NOC Won Lost Outcome
FEHER Gabriela Serbia 2 0 To stage 1
TIMINA Elena Netherlands 1 1 To stage 1
VIVARELLI Debora Italy 0 2 Eliminated

 

Women - Group J

Player NOC Won Lost Outcome
SZOCS Bernadette Romania 2 0 To stage 1
ZHU Fang Spain 1 1 To stage 1
NEVES Ana Portugal 0 2 Eliminated

^ Top of page ^


 

Women - Group K

Player NOC Won Lost Outcome
BALAZOVA Barbora Slovak Republic 2 0 To stage 1
NOSKOVA Yana Russia 1 1 To stage 1
YILDIRIM Fulya (formerly OZLER) Turkey 0 2 Eliminated

 

Women - Group L

Player NOC Won Lost Outcome
STRBIKOVA Renata Czech Republic 3 0 To stage 1
RAMIREZ Sara Spain 2 1 To stage 1
DE NUTTE Sarah Luxembourg 1 2 Eliminated
GUNGOR Gokcenur Turkey 0 3 Eliminated

^ Top of page ^


 

Women - Group M

Player NOC Won Lost Outcome
XIAN Yi Fang France 3 0 To stage 1
SKOV Mie Denmark 2 1 To stage 1
STUCKYTE Egle Lithuania 1 2 Eliminated
REMZI Sibel Bulgaria 0 3 Eliminated

 

Women - Group N

Player NOC Won Lost Outcome
FADEEVA Oxana Russia 3 0 To stage 1
GRZYBOWSKA Katarzyna Poland 2 1 To stage 1
TOLIOU Aikaterini Greece 1 2 Eliminated
MORET Rachel Switzerland 0 3 Eliminated

^ Top of page ^


 

Women - Group O

Player NOC Won Lost Outcome
TAN Wenling Italy 3 0 To stage 1
BOROS Tamara Croatia 2 1 To stage 1
CHRISTOFORAKI Maria Greece 1 2 Eliminated
ASCHWANDEN Rahel Switzerland 0 3 Eliminated

 

Women - Group P

Player NOC Won Lost Outcome
PAVLOVICH Veronika Belarus 3 0 To stage 1
ERDELJI Ana-Maria Serbia 2 1 To stage 1
MARTINS Katia Portugal 1 2 Eliminated
HADZIAHMETOVIC Emina Bosnia-Herzegovina - - Eliminated

^ Top of page ^


 

 

 

 

Friday 13 April 2012

Stage 1

First Knockout Stage

 

Women - Group Q

WINNER Result LOSER
EKHOLM Matilda (Sweden) 4-2 BILENKO Tetyana (Ukraine)
IVANCAN Irene (Germany) 4-1 FADEEVA Oxana (Russia)
 
BOROS Tamara (Croatia) 4-2 FEHER Gabriela (Serbia)
HUANG MENDES Lei (Portugal) 4-3 LI Qiangbing (Austria)
 
IVANCAN Irene (Germany) 4-1 EKHOLM Matilda (Sweden)
BOROS Tamara (Croatia) 4-3 HUANG MENDES Lei (Portugal)
 
IVANCAN Irene (Germany) 4-3 BOROS Tamara (Croatia)

 

Group Q

  • IVANCAN Irene (Germany) - Qualified for 2012 Olympic Games
  • BOROS Tamara (Croatia) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 2)
  • EKHOLM Matilda (Sweden) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • HUANG MENDES Lei (Portugal) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • LI Qiangbing (Austria) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • BILENKO Tetyana (Ukraine) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • FEHER Gabriela (Serbia) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • FADEEVA Oxana (Russia) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)

^ Top of page ^


 

Women - Group R

WINNER Result LOSER
GAPONOVA Ganna (Ukraine) 4-2 ZHU Fang (Spain)
PAVLOVICH Veronika (Belarus) 4-2 MOLNAR Cornelia (Croatia)
 
STRBIKOVA Renata (Czech Republic) 4-0 PARKER Joanna (Great Britain)
PARTYKA Natalia (Poland) 4-2 TIMINA Elena (Netherlands)
 
PAVLOVICH Veronika (Belarus) 4-0 GAPONOVA Ganna (Ukraine)
PARTYKA Natalia (Poland) 4-3 STRBIKOVA Renata (Czech Republic)
 
PARTYKA Natalia (Poland) 4-1 PAVLOVICH Veronika (Belarus)

 

Group R

  • PARTYKA Natalia (Poland) - Qualified for 2012 Olympic Games
  • PAVLOVICH Veronika (Belarus) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 2)
  • GAPONOVA Ganna (Ukraine) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • STRBIKOVA Renata (Czech Republic) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • TIMINA Elena (Netherlands) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • MOLNAR Cornelia (Croatia) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • ZHU Fang (Spain) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • PARKER Joanna (Great Britain) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)

^ Top of page ^


 

Women - Group S

WINNER Result LOSER
SKOV Mie (Denmark) 4-3 PESOTSKA Margaryta (Ukraine)
GRUNDISCH Carole (France) 4-2 TAN Wenling (Italy)
 
BALAZOVA Barbora (Slovak Republic) 4-3 SOLJA Amelie (Austria)
LOVAS Petra (Hungary) 4-3 GRZYBOWSKA Katarzyna (Poland)
 
SKOV Mie (Denmark) 4-2 GRUNDISCH Carole (France)
BALAZOVA Barbora (Slovak Republic) 4-3 LOVAS Petra (Hungary)
 
SKOV Mie (Denmark) 4-2 BALAZOVA Barbora (Slovak Republic)

 

Group S

  • SKOV Mie (Denmark) - Qualified for 2012 Olympic Games
  • BALAZOVA Barbora (Slovak Republic) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 2)
  • GRUNDISCH Carole (France) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • LOVAS Petra (Hungary) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • GRZYBOWSKA Katarzyna (Poland) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • SOLJA Amelie (Austria) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • PESOTSKA Margaryta (Ukraine) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • TAN Wenling (Italy) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)

^ Top of page ^


 

Women - Group T

WINNER Result LOSER
TIAN Yuan (Croatia) 4-3 PRIVALOVA Aleksandra (Belarus)
XIAN Yi Fang (France) 4-3 ERDELJI Ana-Maria (Serbia)
 
RAMIREZ Sara (Spain) 4-3 SZOCS Bernadette (Romania)
HADACOVA Dana (Czech Republic) 4-1 NOSKOVA Yana (Russia)
 
XIAN Yi Fang (France) 4-1 TIAN Yuan (Croatia)
RAMIREZ Sara (Spain) 4-3 HADACOVA Dana (Czech Republic)
 
XIAN Yi Fang (France) 4-1 RAMIREZ Sara (Spain)

 

Group T

  • XIAN Yi Fang (France) - Qualified for 2012 Olympic Games
  • RAMIREZ Sara (Spain) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 2)
  • TIAN Yuan (Croatia) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • HADACOVA Dana (Czech Republic) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • ERDELJI Ana-Maria (Serbia) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • PRIVALOVA Aleksandra (Belarus) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • SZOCS Bernadette (Romania) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)
  • NOSKOVA Yana (Russia) - Proceed to Stage 2 Knockout (Round 1)

^ Top of page ^


 

 

 

 

Saturday 14 April 2012

Stage 2

Second Knockout Stage

 

Women - Group U

WINNER Result LOSER
BOROS Tamara (Croatia) Bye -
PESOTSKA Margaryta (Ukraine) 4-3 NOSKOVA Yana (Russia)
 
LOVAS Petra (Hungary) 4-1 ZHU Fang (Spain)
LI Qiangbing (Austria) 4-2 STRBIKOVA Renata (Czech Republic)
     
PESOTSKA Margaryta (Ukraine) 4-0 BOROS Tamara (Croatia)
LI Qiangbing (Austria) 4-1 LOVAS Petra (Hungary)
     
PESOTSKA Margaryta (Ukraine) 4-3 LI Qiangbing (Austria)

 

Group U

  • PESOTSKA Margaryta (Ukraine) - Qualified for 2012 Olympic Games
  • BOROS Tamara (Croatia) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • NOSKOVA Yana (Russia) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • LOVAS Petra (Hungary) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • ZHU Fang (Spain) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • LI Qiangbing (Austria) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • STRBIKOVA Renata (Czech Republic) - Proceed to Stage 3 Knockout

^ Top of page ^


 

Women - Group V

WINNER Result LOSER
BALAZOVA Barbora (Slovak Republic) Bye -
BILENKO Tetyana (Ukraine) 4-3 ERDELJI Ana-Maria (Serbia)
 
GRZYBOWSKA Katarzyna (Poland) 4-0 HUANG MENDES Lei (Portugal)
MOLNAR Cornelia (Croatia) 4-1 GRUNDISCH Carole (France)
     
BALAZOVA Barbora (Slovak Republic) 4-2 BILENKO Tetyana (Ukraine)
MOLNAR Cornelia (Croatia) 4-1 GRZYBOWSKA Katarzyna (Poland)
     
MOLNAR Cornelia (Croatia) 4-3 BALAZOVA Barbora (Slovak Republic)

 

Group V

  • MOLNAR Cornelia (Croatia) - Qualified for 2012 Olympic Games
  • BALAZOVA Barbora (Slovak Republic) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • BILENKO Tetyana (Ukraine) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • ERDELJI Ana-Maria (Serbia) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • GRZYBOWSKA Katarzyna (Poland) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • HUANG MENDES Lei (Portugal) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • GRUNDISCH Carole (France) - Proceed to Stage 3 Knockout

^ Top of page ^


 

Women - Group W

WINNER Result LOSER
PAVLOVICH Veronika (Belarus) Bye -
TIMINA Elena (Netherlands) 4-2 SZOCS Bernadette (Romania)
 
TAN Wenling (Italy) 4-3 HADACOVA Dana (Czech Republic)
TIAN Yuan (Croatia) 4-3 PARKER Joanna (Great Britain)
     
PAVLOVICH Veronika (Belarus) 4-0 TIMINA Elena (Netherlands)
TIAN Yuan (Croatia) 4-3 TAN Wenling (Italy)
     
TIAN Yuan (Croatia) 4-2 PAVLOVICH Veronika (Belarus)

 

Group W

  • TIAN Yuan (Croatia) - Qualified for 2012 Olympic Games
  • PAVLOVICH Veronika (Belarus) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • TIMINA Elena (Netherlands) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • SZOCS Bernadette (Romania) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • TAN Wenling (Italy) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • HADACOVA Dana (Czech Republic) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • PARKER Joanna (Great Britain) - Proceed to Stage 3 Knockout

^ Top of page ^


 

Women - Group X

WINNER Result LOSER
RAMIREZ Sara (Spain) Bye -
SOLJA Amelie (Austria) 4-0 FADEEVA Oxana (Russia)
 
PRIVALOVA Aleksandra (Belarus) 4-1 GAPONOVA Ganna (Ukraine)
FEHER Gabriela (Serbia) 4-3 EKHOLM Matilda (Sweden)
   
SOLJA Amelie (Austria) 4-0 RAMIREZ Sara (Spain)
PRIVALOVA Aleksandra (Belarus) 4-3 FEHER Gabriela (Serbia)
   
PRIVALOVA Aleksandra (Belarus) 4-3 SOLJA Amelie (Austria)

 

Group X

  • PRIVALOVA Aleksandra (Belarus) - Qualified for 2012 Olympic Games
  • RAMIREZ Sara (Spain) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • SOLJA Amelie (Austria) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • FADEEVA Oxana (Russia) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • GAPONOVA Ganna (Ukraine) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • EKHOLM Matilda (Sweden) - Proceed to Stage 3 Knockout
  • FEHER Gabriela (Serbia) - Proceed to Stage 3 Knockout

^ Top of page ^


 

 

 

 

Women - Stage 3 Pre-Round

WINNER Result LOSER
LOVAS Petra (Hungary) 4-2 GRUNDISCH Carole (France)
FADEEVA Oxana (Russia) 4-0 TIMINA Elena (Netherlands)
BILENKO Tetyana (Ukraine) 4-1 SZOCS Bernadette (Romania)
HUANG MENDES Lei (Portugal) 4-3 RAMIREZ Sara (Spain)
 
PARKER Joanna (Great Britain) 4-2 NOSKOVA Yana (Russia)
STRBIKOVA Renata (Czech Republic) 4-1 EKHOLM Matilda (Sweden)
ERDELJI Ana-Maria (Serbia) 4-1 ZHU Fang (Spain)
GAPONOVA Ganna (Ukraine) 4-1 HADACOVA Dana (Czech Republic)

^ Top of page ^


 

Stage 3

WINNER Result LOSER
SOLJA Amelie (Austria) 4-2 GAPONOVA Ganna (Ukraine)
LOVAS Petra (Hungary) 4-0 FEHER Gabriela (Serbia)
TAN Wenling (Italy) 4-3 HUANG MENDES Lei (Portugal)
PAVLOVICH Veronika (Belarus) 4-3 STRBIKOVA Renata (Czech Republic)
SOLJA Amelie (Austria) 4-0 LOVAS Petra (Hungary)
TAN Wenling (Italy) 4-3 PAVLOVICH Veronika (Belarus)
     
SOLJA Amelie (Austria) 4-2 TAN Wenling (Italy)

 

  • SOLJA Amelie (Austria) - Qualified for 2012 Olympic Games
  • TAN Wenling (Italy) - Proceed to Stage 3 Final Eliminator

^ Top of page ^


 

WINNER Result LOSER
ERDELJI Ana-Maria (Serbia) 4-2 BALAZOVA Barbora (Slovak Republic)
FADEEVA Oxana (Russia) 4-2 BOROS Tamara (Croatia)
BILENKO Tetyana (Ukraine) 4-0 GRZYBOWSKA Katarzyna (Poland)
LI Qiangbing (Austria) 4-1 PARKER Joanna (Great Britain)
FADEEVA Oxana (Russia) 4-0 ERDELJI Ana-Maria (Serbia)
LI Qiangbing (Austria) 4-1 BILENKO Tetyana (Ukraine)
     
LI Qiangbing (Austria) 4-0 FADEEVA Oxana (Russia)

 

  • LI Qiangbing (Austria) - Qualified for 2012 Olympic Games
  • FADEEVA Oxana (Russia) - Proceed to Stage 3 Final Eliminator

^ Top of page ^


 

Stage 3 - Final Eliminator

WINNER Result LOSER
TAN Wenling (Italy) 4-0 FADEEVA Oxana (Russia)

 

  • TAN Wenling (Italy) - Qualified for 2012 Olympic Games
  • FADEEVA Oxana (Russia) - Eliminated

^ Top of page ^


 

European Women Qualified for 2012 Olympic Games

European Women Qualified for 2012 Olympic Games
IVANCAN Irene (Germany)
PARTYKA Natalia (Poland)
SKOV Mie (Denmark)
XIAN Yi Fang (France)
PESOTSKA Margaryta (Ukraine)
MOLNAR Cornelia (Croatia)
PRIVALOVA Aleksandra (Belarus)
TIAN Yuan (Croatia)
LI Qiangbing (Austria)
SOLJA Amelie (Austria)
TAN Wenling (Italy)

^ Top of page ^


 

Great deals at Amazon.com
MORE PAGES ABOUT
TABLE TENNIS AT THE OLYMPIC GAMES
For more information about table tennis at the Olympic Games, take a look at my other articles...

Olympic Games

2004 Olympic Games - Athens, Greece

2008 Olympic Games - Beijing, China

2012 Olympic Games - London, England

2016 Olympic Games - Rio de Janeiro, Brazil

 

 

Other Major Tournaments

World Championships

 

ITTF World Tour

 

World Cup

 

European Championships

 

Commonwealth Games

 

 

 

See Who Performed Best

World Rankings

 

Table Tennis Events Calendars

 

Table Tennis Officials


^ Top of page ^


Claim Your FREE Membership

and Join Me at the TOP TABLE

Claim Your FREE Membership

And get Exclusive Information via Email from
AllAboutTableTennis.com

Tips •  Strategies •  Techniques •  Tactics
Rules •  Equipment •  Coaching •  News & much more

Enter your details here

First Name

Email address

We respect your privacy

Join me at the Top Table Join me at the Top Table

Claim Your FREE Membership and Join Me at the TOP TABLE

And get Exclusive Information via Email AllAboutTableTennis

Tips
Strategies
Techniques
Tactics
Rules
Equipment
Coaching
News & much more

Enter your details here

First Name

Email address

We respect your privacy