World Championships 2019
Mixed Doubles Results

The World Championships 2019 - where the world's best come together in Budapest, Hungary...

 By Martin Hughes
 Owner and Editor

2019 World Championship logo

The World Table Tennis Championships first took place in 1926 in London, England.

However, since 2000, the World Table Tennis Championship has been split into two separate competitions.

Team events are now held in even numbered years, whilst individual events (singles and doubles) are held in odd numbered years.

The 2019 World Table Tennis Championship is being held in Budapest, Hungary from Sunday 21 to 28 April 2019 at the Hungexpo.


^ Top of page ^


Events included

The World Championships 2019 events are...


^ Top of page ^


Format of events

The first round proper of Men's Singles and Women's Singles will have 128 places and the first round proper of Men's Doubles, Women's Doubles and Mixed Doubles will have 64 places.

Singles events have 64 seeded players, 32 direct entries and 32 qualifiers. Doubles events have 32 seeded pairs, 16 direct entries and 16 qualifiers.

Qualification for singles initially comprise groups followed by one or two knockout rounds. Qualification for doubles is by knockout.

All singles matches are the best of 7 games.

Doubles matches are the best of 5 games in the qualification matches and best of 7 games in the main draw.


^ Top of page ^


Numbers

Each association can enter 3 men and 3 women players in each singles events - plus one additional player ranked in the top 100 and one additional player ranked in the top 20 of the ITTF world ranking list issued in January of the year of the Championships - up to a maximum of 5 men and 5 women.

The maximum entry for each association was 2 men's doubles, 2 women's doubles and 2 mixed doubles - but all players could be different.

The host Association can enter up to 6 men and 6 women in each singles event, 3 men's doubles, 3 women's doubles and 3 mixed doubles regardless of ranking.

In doubles events, both players could be from different Associations.


^ Top of page ^


2017 winners


^ Top of page ^


Seedings

The seedings were based on the current ITTF Doubles Rankings.

The seeding list for the Mixed Doubles were announced by the International Table Tennis Federation as follows...

 

Seed FAMILY NAME, Given Name (Association)
1 WONG Chung Ting & DOO Hoi Kem (Hong Kong China)
2 Maharu YOSHIMURA & Kasumi ISHIKAWA (Japan)
3 XU Xin & LIU Shiwen (China)
4 Masataka MORIZONO & Mima ITO (Japan)
5 LEE Sangsu & JEON Jihee (South Korea)
6 LIN Yun-Ju & CHENG I-Ching (Chinese Taipei)
7 Lubomir PISTEJ & Barbora BALAZOVA (Slovak Republic)
8 HO Kwan Kit & LEE Ho Ching (Hong Kong China)
9 Alvaro ROBLES & Galia DVORAK (Spain)
10 JANG Woojin & CHOI Hyojoo (South Korea)
11 Stefan FEGERL & Sofia POLCANOVA (Austria)
12 Patrick FRANZISKA & Petrissa SOLJA (Germany)
13 Adam SZUDI & Szandra PERGEL (Hungary)
14 Mattias FALCK & Matilda EKHOLM (Sweden)
15 Ovidiu IONESCU & Bernadette SZOCS (Romania)
16 Tristan FLORE & Laura GASNIER (France)
17 Kanak JHA & WU Yue (USA)
18 HAM Yu Song & CHA Hyo Sim (North Korea)
19 Brian AFANADOR & Adriana DIAZ (Puerto Rica)
20 Cedric NUYTINCK & Lisa LUNG (Belgium)
21 Segun TORIOLA & Olufunke OSHONAIKE (Nigeria)
22 Laurens TROMER & Britt EERLAND (Netherlands)
23 Heming HU & Melissa TAPPER (Australia)
24 Omar ASSAR & Dina MESHREF (Egypt)
25 Aleksandar KARAKASEVIC & Izabela LUPULESKU (Serbia)
26 Alexander SHIBAEV & Polina MIKHAILOVA (Russia)
27 Sharath Kamal ACHANTA & Manika BATRA (India)
28 Kane TOWNSEND & Michelle BROMLEY (Australia)
29 Padasak TANVIRIYAVECHAKUL & Suthasini SAWETTABUT (Thailand)
30 Nandor ECSEKI & Dora MADARASZ (Hungary)
31 Gaston ALTO & Ana CODINA (Argentina)
32 Khalid ASSAR & Yousra HELMY (Egypt)

^ Top of page ^


World Championships 2019

Mixed Doubles Event Results

First Round (Last 64)

Monday 22 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association) Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(1) WONG Chung Ting
DOO Hoi Kem (Hong Kong China)
4-0 PLETEA Cristian
SAMARA Elizabeta (Romania)
FAN Zhendong
DING Ning (China)
4-1 (30) ECSEKI Nandor
MADARASZ Dora (Hungary)
ZHMUDENKO Yaroslav
BRATEYKO Solomiya (Ukraine)
4-3 (24) ASSAR Omar
MESHREF Dina (Egypt)
(16) FLORE Tristan
GASNIER Laura (France)
4-3 AN Ji Song
KIM Nam Hae (North Korea)
 
(15) IONESCU Ovidiu
SZOCS Bernadette (Romania)
4-0 PENG Wang-Wei
CHENG Hsien-Tzu (Chinese Taipei)
BADOWSKI Marek
BAJOR Natalia (Poland)
4-1 (27) ACHANTA Sharath Kamal
BATRA Manika (India)
MAJOROS Bence
BALINT Bernadett (Hungary)
4-3 (25) KARAKASEVIC Aleksandar
LUPULESKU Izabela (Serbia)
(8) HO Kwan Kit
LEE Ho Ching (Hong Kong China)
4-1 WISUTMAYTHANGKOON Supanut
PARANANG Orawan (Thailand)
 
(5) LEE Sangsu
JEON Jihee (South Korea)
4-0 PLATONOV Pavel
BOGDANOVA Nadezhda (Belarus)
CHEW Zhe Yu Clarence
LIN Ye (Singapore)
4-1 (28) TOWNSEND Kane
BROMLEY Michelle (Australia)
GNANASEKARAN Sathiyan
KAMATH Archana Girish (India)
4-0 (22) TROMER Laurens
EERLAND Britt (Netherlands)
(9) ROBLES Alvaro
DVORAK Galia (Spain)
4-2 BOBOCICA Mihai
VIVARELLI Debora (Italy)
 
(14) FALCK Mattias
EKHOLM Matilda (Sweden)
4-1 TSUBOI Gustavo
TAKAHASHI Bruna (Brazil)
(26) SHIBAEV Alexander
MIKHAILOVA Polina (Russia)
4-0 GLOD Eric
DE NUTTE Sarah (Luxembourg)
POLANSKY Tomas
MATELOVA Hana (Czech Republic)
4-3 (23) HU Heming
TAPPER Melissa (Australia)
(3) XU Xin
LIU Shiwen (China)
4-0 MLADENOVIC Luka
NI Xia Lian (Luxembourg)
 
(4) MORIZONO Masataka
ITO Mima (Japan)
4-0 TESHABOEV Kutbidillo
KHADJIEVA Rozalina (Uzbekistan)
YIGENLER Abdullah
YILMAZ Ozge (Turkey)
4-3 (21) TORIOLA Segun
OSHONAIKE Olufunke (Nigeria)
(33) MADRID Marcos
SILVA Yadira (Mexico)
4-0 (32) ASSAR Khalid
HELMY Yousra (Egypt)
(10) JANG Woojin
CHOI Hyojoo (South Korea)
4-0 LAMADRID Juan
VEGA Paulina (Chile)
 
(12) FRANZISKA Patrick
SOLJA Petrissa (Germany)
4-0 IVONIN Denis
NOSKOVA Yana (Russia)
KALUZNY Samuel
KUKULKOVA Tatiana (Slovak Republic)
4-2 (31) ALTO Gaston
CODINA Ana (Argentina)
(29) TANVIRIYAVECHAKUL Padasak
SAWETTABUT Suthasini (Thailand)
4-2 CIFUENTES Horacio
ARGUELLES Camila (Argentina)
(6) LIN Yun-Ju
CHENG I-Ching (Chinese Taipei)
4-0 PETO Zsolt
TODOROVIC Andrea (Serbia)
 
(7) PISTEJ Lubomir
BALAZOVA Barbora (Slovak Republic)
4-1 (35) CANTERO Jesus
XIAO Maria (Spain)
QIU Dang
MITTELHAM Nina (Germany)
4-3 (20) NUYTINCK Cedric
LUNG Lisa (Belgium)
(19) AFANADOR Brian
DIAZ Adriana (Puerto Rica)
4-2 KARLSSON Kristian
KALLBERG Christina (Sweden)
(11) FEGERL Stefan
POLCANOVA Sofia (Austria)
4-1 STOYANOV Niagol
PICCOLIN Giorgia (Italy)
 
(13) SZUDI Adam
PERGEL Szandra (Hungary)
4-1 RASMUSSEN Tobias
CHRISTENSEN Stefanie (Denmark)
(17) JHA Kanak
WU Yue(USA)
4-2 DYJAS Jakub
PARTYKA Natalia (Poland)
(18) HAM Yu Song
CHA Hyo Sim (North Korea)
4-2 JOUTI Eric
GUI Lin (Brazil)
(2) YOSHIMURA Maharu
ISHIKAWA Kasumi (Japan)
4-1 WEBER Lionel
MORET Rachel (Switzerland)

^ Top of page ^


Round Two (Last 32)

Monday 22 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association) Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
FAN Zhendong
DING Ning (China)
4-0 (1) WONG Chung Ting
DOO Hoi Kem (Hong Kong China)
(16) FLORE Tristan
GASNIER Laura (France)
4-1 ZHMUDENKO Yaroslav
BRATEYKO Solomiya (Ukraine)
 
(15) IONESCU Ovidiu
SZOCS Bernadette (Romania)
4-1 BADOWSKI Marek
BAJOR Natalia (Poland)
(8) HO Kwan Kit
LEE Ho Ching (Hong Kong China)
4-1 MAJOROS Bence
BALINT Bernadett (Hungary)
 
(5) LEE Sangsu
JEON Jihee (South Korea)
4-0 CHEW Zhe Yu Clarence
LIN Ye (Singapore)
GNANASEKARAN Sathiyan
KAMATH Archana Girish (India)
4-1 (9) ROBLES Alvaro
DVORAK Galia (Spain)
 
(26) SHIBAEV Alexander
MIKHAILOVA Polina (Russia)
4-1 (14) FALCK Mattias
EKHOLM Matilda (Sweden)
(3) XU Xin
LIU Shiwen (China)
4-0 POLANSKY Tomas
MATELOVA Hana (Czech Republic)
 
(4) MORIZONO Masataka
ITO Mima (Japan)
4-0 YIGENLER Abdullah
YILMAZ Ozge (Turkey)
(10) JANG Woojin
CHOI Hyojoo (South Korea)
4-0 (33) MADRID Marcos
SILVA Yadira (Mexico)
 
(12) FRANZISKA Patrick
SOLJA Petrissa (Germany)
4-0 KALUZNY Samuel
KUKULKOVA Tatiana (Slovak Republic)
(6) LIN Yun-Ju
CHENG I-Ching (Chinese Taipei)
4-0 (29) TANVIRIYAVECHAKUL Padasak
SAWETTABUT Suthasini (Thailand)
 
(7) PISTEJ Lubomir
BALAZOVA Barbora (Slovak Republic)
4-2 QIU Dang
MITTELHAM Nina (Germany)
(11) FEGERL Stefan
POLCANOVA Sofia (Austria)
4-2 (19) AFANADOR Brian
DIAZ Adriana (Puerto Rica)
 
(13) SZUDI Adam
PERGEL Szandra (Hungary)
4-0 (17) JHA Kanak
WU Yue(USA)
(2) YOSHIMURA Maharu
ISHIKAWA Kasumi (Japan)
4-0 (18) HAM Yu Song
CHA Hyo Sim (North Korea)

^ Top of page ^


Round Three (Last 16)

Wednesday 24 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association) Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
FAN Zhendong
DING Ning (China)
4-1 (16) FLORE Tristan
GASNIER Laura (France)
(8) HO Kwan Kit
LEE Ho Ching (Hong Kong China)
4-1 (15) IONESCU Ovidiu
SZOCS Bernadette (Romania)
 
(5) LEE Sangsu
JEON Jihee (South Korea)
4-1 GNANASEKARAN Sathiyan
KAMATH Archana Girish (India)
(3) XU Xin
LIU Shiwen (China)
4-0 (26) SHIBAEV Alexander
MIKHAILOVA Polina (Russia)
 
(4) MORIZONO Masataka
ITO Mima (Japan)
4-0 (10) JANG Woojin
CHOI Hyojoo (South Korea)
(12) FRANZISKA Patrick
SOLJA Petrissa (Germany)
4-1 (6) LIN Yun-Ju
CHENG I-Ching (Chinese Taipei)
 
(7) PISTEJ Lubomir
BALAZOVA Barbora (Slovak Republic)
4-1 (11) FEGERL Stefan
POLCANOVA Sofia (Austria)
(2) YOSHIMURA Maharu
ISHIKAWA Kasumi (Japan)
4-2 (13) SZUDI Adam
PERGEL Szandra (Hungary)

^ Top of page ^


Quarter Finals

Wednesday 24 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association) Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
FAN Zhendong
DING Ning (China)
4-0 (8) HO Kwan Kit
LEE Ho Ching (Hong Kong China)
(3) XU Xin
LIU Shiwen (China)
4-3 (5) LEE Sangsu
JEON Jihee (South Korea)
 
(12) FRANZISKA Patrick
SOLJA Petrissa (Germany)
4-2 (4) MORIZONO Masataka
ITO Mima (Japan)
(2) YOSHIMURA Maharu
ISHIKAWA Kasumi (Japan)
4-2 (7) PISTEJ Lubomir
BALAZOVA Barbora (Slovak Republic)

^ Top of page ^


Semi Finals

Thursday 25 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
Match Scores
Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(3) XU Xin
LIU Shiwen (China)
11-5, 11-8, 13-11, 16-14
4-0 FAN Zhendong
DING Ning (China)
 
(2) YOSHIMURA Maharu
ISHIKAWA Kasumi (Japan)
11-9, 11-6, 11-6, 5-11, 11-6
4-1 (12) FRANZISKA Patrick
SOLJA Petrissa (Germany)

^ Top of page ^


Final

Friday 26 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
Match Scores
Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(3) XU Xin
LIU Shiwen (China)
11-5, 11-8, 9-11, 11-9, 11-4
4-1 (2) YOSHIMURA Maharu
ISHIKAWA Kasumi (Japan)

^ Top of page ^


 

 

World Championships 2019

Mixed Doubles Event

(The Heydusek Cup)

 

GOLD MEDALLISTS
Xu Xin & Liu Shiwen (China)

SILVER MEDALLISTS
Maharu Yoshimura & Kasumi Ishikawa (Japan)

BRONZE MEDALLISTS
Fan Zhendong & Ding Ning (China)
Patrick Franziska & Petrissa Solja (Germany)

 

2019 World Championships Mixed Doubles Champions - Xu Xin and Liu Shiwen (China)Xu Xin & Liu Shiwen - Mixed Doubles World Champions 2019 2019 World Championships Mixed Doubles Silver Medallists - Kasumi Ishikawa and Maharu Yoshimura (Japan)Kasumi Ishikawa & Maharu Yoshimura - Mixed Doubles Silver Medallists 2019 World Championships Mixed Doubles Bronze Medallists - Ding Ning and Fan Zhendong (China)Ding Ning & Fan Zhendong (China) - Mixed Doubles Bronze Medallists 2019 World Championships Mixed Doubles Bronze Medallists - Petrissa Solja and Patrick Franziska (Germany)Petrissa Solja & Patrick Franziska (Germany) - Mixed Doubles Bronze Medallists

^ Top of page ^


Index for more articles in this section here

Claim Your FREE Membership
and Join the TOP TABLE

Claim Your FREE Membership

And get Exclusive Information via Email from
AllAboutTableTennis.com

Tips •  Strategies •  Techniques •  Tactics
Rules •  Equipment •  Coaching •  News & much more

Enter your details here

First Name

Email address

We respect your privacy

Join me at the Top Table Join me at the Top Table

Claim Your FREE Membership and Join the TOP TABLE

And get Exclusive Information via Email AllAboutTableTennis

Tips
Strategies
Techniques
Tactics
Rules
Equipment
Coaching
News & much more

Enter your details here

First Name

Email address

We respect your privacy

MORE PAGES ABOUT
THE WORLD TABLE TENNIS CHAMPIONSHIPS
For more information about the World Table Tennis Championships, take a look at my other articles...

World Championships

Click here to show/hide all pages about the World Table Tennis Championships

2009 World Championships - Yokohama, Japan

2010 World Team Championships - Moscow, Russia

2011 World Championships - Rotterdam, Netherlands

2012 World Team Championships - Dortmund, Germany

2013 World Championships - Paris, France

2014 World Team Championships - Tokyo, Japan

2015 World Championships - Suzhou, China

2016 World Team Championships - Kuala Lumpur, Malaysia

2017 World Championships - Dusseldorf, Germany

2018 World Team Championships - Halmstad, Sweden

2019 World Championships - Budapest, Hungary

 

 

Other Major Tournaments

Olympic Games

Click here to show/hide all pages about the Olympic Games

2004 Olympic Games - Athens, Greece

2008 Olympic Games - Beijing, China

2012 Olympic Games - London, England

2016 Olympic Games - Rio de Janeiro, Brazil

 

ITTF World Tour

Click here to show/hide all pages about the ITTF World Tour

 

World Cup

Click here to show/hide all pages about the World Cup

 

European Championships

Click here to show/hide all pages about the European Championships

2008 European Championships - St Petersburg, Russia

2009 European Championships - Stuttgart, Germany

2010 European Championships - Ostrava, Czech Republic

2011 European Championships - Gdansk/Sopot, Poland

2012 European Championships - Herning, Denmark

2013 European Championships - Schwechat, Austria

2014 European Championships - Lisbon, Portugal

2015 European Championships - Russia, Ekaterinburg

2016 European Championships - Budapest, Hungary

2017 European Championships - Luxembourg, Luxembourg

2018 European Championships - Alicante, Spain

 

Commonwealth Games

Click here to show/hide all pages about the Commonwealth Games

 

Table Tennis Events Calendars

Click here to show/hide all pages about Table Tennis Events Calendars

 

Table Tennis Officials

World Rankings


^ Top of page ^


How this site is financed

AllAboutTableTennis.com (AATT) is completely free to use.

However, it's run by one person only (Martin Hughes) and has high running costs that need to be paid for.

This web site receives thousands of visitors every day and therefore, to keep it completely free to use, advertising and affiliate links appear on this web site.

However, these adverts and affiliate links do not influence the advice and recommendations given on this web site.

My intention has always been to give you the best possible information, advice and recommendations, based on my 48+ years involvement in the sport.

Advertising

Adverts appear automatically on my site, provided by third parties, and are not directly controlled by me.

When you click on an advert, it's tracked to AATT and will generate a small payment to me.

Affiliate links*

Affiliate links are links to other web sites who sell related table tennis products.

These work in the same way as normal links, but when you click on it, the link is tracked to AATT and, if you make a purchase, may generate a small payment to me.

They do not cost you anything to use, and any products you choose to buy will not cost you any more than if you went directly to that web site.

These are principally links to Amazon, Megaspin and Bribar, but may include others from time to time.

These links are identified by having an asterisk (*) by its side.

AATT cannot identify any user who clicks on an advert or affiliate link.