World Championships 2019
Mens Singles Results

The World Championships 2019.
The world's best come together in Budapest, Hungary

 By Martin Hughes
 Owner and Editor

2019 World Championship logo

The World Table Tennis Championships first took place in 1926 in London, England.

However, since 2000, the World Table Tennis Championship has been split into two separate competitions.

Team events are now held in even numbered years, whilst individual events (singles and doubles) are held in odd numbered years.

The 2019 World Table Tennis Championship is being held in Budapest, Hungary from Sunday 21 to 28 April 2019 at the Hungexpo.


^ Top of page ^


Events included

The World Championships 2019 events are...


^ Top of page ^


Format of events

The first round proper of Men's Singles and Women's Singles has 128 places and the first round proper of Men's Doubles, Women's Doubles and Mixed Doubles has 64 places.

Singles events have 64 seeded players, 32 direct entries and 32 qualifiers. Doubles events have 32 seeded pairs, 16 direct entries and 16 qualifiers.

Qualification for singles initially comprise groups followed by knockout rounds. Qualification for doubles are by knockout.

All singles matches are the best of 7 games.

Doubles matches are the best of 5 games in the qualification matches and best of 7 games in the main draw.


^ Top of page ^


Numbers

Each association could enter 3 men and 3 women players in each singles events - plus one additional player ranked in the top 100 and one additional player ranked in the top 20 of the ITTF world ranking list issued in January 2019 - up to a maximum of 5 men and 5 women.

The maximum entry for each association was 2 men's doubles, 2 women's doubles and 2 mixed doubles - but all players could be different.

The host Association could enter up to 6 men and 6 women in each singles event, 3 men's doubles, 3 women's doubles and 3 mixed doubles regardless of ranking.

In doubles events, both players could be from different Associations.


^ Top of page ^


2017 winners


^ Top of page ^


Seedings

A total of 310 men entered the 2019 World Championships and seeding was based on the World Ranking lists issued on 2nd April 2019.

The seeding list for the Men's Singles was announced by the International Table Tennis Federation as follows...

 

Seed World Ranking FAMILY NAME, Given Name Association
1 1 FAN, Zhendong China
2 2 XU, Xin China
3 3 LIN, Gaoyuan China
4 4 HARIMOTO, Tomokazu Japan
5 5 BOLL, Timo Germany
6 6 LEE, Sangsu South Korea
7 7 CALDERANO, Hugo Brazil
8 8 NIWA, Koki Japan
9 9 LIANG, Jingkun China
10 10 JANG, Woojin South Korea
11 11 MA, Long China
12 12 OVTCHAROV, Dimitrij Germany
13 13 MIZUTANI, Jun Japan
14 14 WONG, Chun Ting Hong Kong China
15 15 PITCHFORD, Liam England
16 16 FALCK, Mattias Sweden
17 18 FRANZISKA, Patrick Germany
18 19 SAMSONOV, Vladimir Belarus
19 20 CHUANG, Chih-Yuan Chinese Taipei
20 21 LIN, Yun-Ju Chinese Taipei
21 22 JEOUNG, Youngsik South Korea
22 23 ARUNA, Quadri Nigeria
23 26 FREITAS, Marcos Portugal
24 28 GNANASEKARAN, Sathiyan India
25 29 HABESOHN, Daniel Austria
26 30 CHEN, Chien-An Chinese Taipei
27 31 LEBESSON, Emmanuel France
28 32 KARLSSON, Kristian Sweden
29 34 GAUZY, Simon France
30 FLORE Tristan France
31 36 GROTH, Jonathan Denmark
32 37 ACHANTA, Sharath Kamal India
33 38 JHA, Kanak USA
34 39 IONESCU, Ovidiu Romania
35 40 TSUBOI, Gustavo Brazil
36 41 JORGIC, Darko Slovenia
37 42 TOKIC, Bojan Slovenia
38 45 MORIZONO, Masataka Japan
39 46 GIONIS, Panagiotis Greece
40 47 ASSAR, Omar Egypt
41 48 GARDOS, Robert Austria
42 50 YOSHIMURA, Kazuhiro Japan
43 51 ROBLES, Alvaro Spain
44 52 PISTEJ, Lubomir Slovakia
45 53 GERASSIMENKO, Kirill Kazakhstan
46 54 APOLONIA, Tiago Portugal
47 55 NUYTINCK, Cedric Belgium
48 MONTEIRO Joao Portugal
49 57 WANG, Yang Slovakia
50 58 PUCAR, Tomislav Croatia
51 60 ALAMIAN, Nima Iran
52 61 FEGERL, Stefan Austria
53 62 SIRUCEK, Pavel Czech Republic
54 63 ALAMIYAN, Noshad Iran
55 65 SHIBAEV, Alexander Russia
56 66 AKKUZU, Can France
57 68 KOU, Lei Ukraine
58 70 PERSSON, Jon Sweden
59 72 OLAH, Benedek Finland
60 73 STOYANOV, Niagol Italy
61 74 JOUTI, Eric Brazil
62 75 SKACHKOV, Kirill Russia
63 78 JANCARIK, Lubomir Czech Republic
64 79 HO, Kwan Kit Hong Kong China

^ Top of page ^


World Championships 2019

Men's Singles Event Results

 

First Round (Last 128)

Tuesday 23 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association) Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(1) FAN Zhendong (China) 4-0 KOJIC Frane (Croatia)
(48) MONTEIRO Joao (Portugal) 4-2 PRYSHCHEPA Yevhen (Ukraine)
(51) ALAMIAN Nima (Iran) 4-0 OOSTWOUDER Ewout (Netherlands)
(22) ARUNA Quadri (Iran) 4-0 LAMBIET Florent (Belgium)
(20) LIN Yun-Ju (Chinese Taipei) 4-0 QIU Dang (Germany)
(39) GIONIS Panagiotis (Greece) 4-1 SZOCS Hunor (Romania)
(57) KOU Lei (Ukraine) 4-0 YARASHENKA Vadim (Belarus)
(9) LIANG Jingkun (China) 4-0 WISUTMAYTHANGKOON Supanut (Thailand)
 
(12) OVTCHAROV Dimitrij (Germany) 4-0 TAUBER Michael (Israel)
KOZUL Deni (Slovenia) 4-1 (54) ALAMIYAN Noshad (Iran)
(50) PUCAR Tomislav (Croatia) 4-3 STEGER Bastian (Germany)
(32) ACHANTA Sharath Kamal (India) 4-0 KENJAEV Zokhid (Uzbekistan)
(28) KARLSSON Kristian (Sweden) 4-3 RUMGAY Gavin (Scotland)
DYJAS Jakub (Poland) 4-3 (55) SHIBAEV Alexander (Russia)
DRINKHALL Paul (England) 4-2 (43) ROBLES Alvaro (Spain)
(8) NIWA Koki (Japan) 4-1 AGUIRRE Marcelo (Paraguay)
 
(7) CALDERANO Hugo (Brazil) 4-2 CIFUENTES Horacio (Argentina)
(42) YOSHIMURA Kazuhiro (Japan) 4-1 JARVIS Tom (England)
PLETEA Cristian (Romania) 4-0 (35) TSUBOI Gustavo (Brazil)
(24) GNANASEKARAN Sathiyan (India) 4-0 DEVOS Robin (Belgium)
(18) SAMSONOV Vladimir (Belarus) 4-0 HU Heming (Australia)
(47) NUYTINCK Cedric (Belgium) 4-1 AL-JADAI Naif (Saudi Arabia)
(33) JHA Kanak (USA) 4-1 BOBOCICA Mihai (Italy)
(11) MA Long (China) 4-0 KARAKASEVIC Aleksandar (Serbia)
 
(13) MIZUTANI Jun (Japan) 4-1 PEREIRA Andy (Cuba)
(56) AKKUZU Can (France) 4-1 ISHIY Vitor (Brazil)
(59) OLAH Benedek (Finland) 4-2 ALKHADRAWI Ali (Saudi Arabia)
(21) JEOUNG Youngsik (South Korea) 4-0 CANTERO Jesus (Spain)
(27) LEBESSON Emmanuel (France) 4-3 PLATONOV Pavel (Belarus)
WANG Tai-Wei  (Chinese Taipei) 4-2 (45) GERASSIMENKO Kirill (Kazakhstan)
(37) TOKIC Bojan (Slovenia) 4-0 PETO Zsolt (Serbia)
(3) LIN Gaoyuan (China) 4-1 SGOUROPOULOS Ioannis (Greece)
 
(4) HARIMOTO Tomokazu (Japan) 4-1 BADOWSKI Marek (Poland)
(58) PERSSON Jon (Sweden) 4-2 WALKER Samuel (England)
MADRID Marcos (Mexico) 4-2 (60) STOYANOV Niagol (Italy)
(23) FREITAS Marcos (Portugal) 4-1 MONTEIRO Thiago (Brazil)
(25) HABESOHN Daniel (Austria) 4-1 ALLEGRO Martin (Belgium)
(61) JOUTI Eric (Brazil) 4-2 OLIVARES Felipe (Chile)
MOREGARD Truls (Sweden) 4-2 (64) HO Kwan Kit (Hong Kong China)
AN Jaehyun (South Korea) 4-0 (14) WONG Chun Ting (Hong Kong China)
 
(10) JANG Woojin (South Korea) 4-1 LAM Siu Hang (Hong Kong China)
(63) JANCARIK Lubomir (Czech Republic) 4-2 SALEH Ahmed (Egypt)
(53) SIRUCEK Pavel (Czech Republic) 4-3 MAJOROS Bence (Hungary)
(31) GROTH Jonathan (Denmark) 4-0 GADIEV Vildan (Russia)
POLANSKY Tomas (Czech Republic) 4-3 (26) CHEN Chien-An (Chinese Taipei)
(38) MORIZONO Masataka (Japan) 4-0 LIU Victor (USA)
(44) PISTEJ Lubomir (Slovakia) 4-1 YIANGOU Marios (Cyprus)
(5) BOLL Timo (Germany) 4-2 GACINA Andrej (Croatia)
 
(6) LEE Sangsu (South Korea) 4-2 LEVENKO Andreas (Austria)
GERALDO Joao (Portugal) 4-3 (40) ASSAR Omar (Egypt)
KALLBERG Anton (Sweden) 4-1 (34) IONESCU Ovidiu (Romania)
(17) FRANZISKA Patrick (Germany) 4-0 LAKATOS Tamas (Hungary)
(19) CHUANG Chih-Yuan (Chinese Taipei) 4-0 ECSEKI Nandor (Hungary)
(46) APOLONIA Tiago (Portugal) 4-0 MINO Alberto (Ecuador)
(41) GARDOS Robert (Austria) 4-3 THAKKAR Manav Vikash (India)
(16) FALCK Mattias (Sweden) 4-1 SZUDI Adam (Hungary)
 
(15) PITCHFORD Liam (England) 4-3 AFANADOR Brian (Puerto Rico)
(49) WANG Yang (Slovakia) 4-1 LIND Anders (Denmark)
(36) JORGIC Darko (Slovenia) 4-0 NGUYEN Anh Tu (Vietnam)
AN Ji Song (North Korea) 4-1 (30) FLORE Tristan (France)
(29) GAUZY Simon (France) 4-1 HAM Yu Song (North Korea)
PARK Ganghyeon (South Korea) 4-0 (62) SKACHKOV Kirill (Russia)
(52) FEGERL Stefan (Austria) 4-1 GOMEZ Gustavo (Chile)
(2) XU Xin (China) 4-1 ZIBRAT Jan (Slovenia)

^ Top of page ^


Second Round (Last 64)

Tuesday 23 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association) Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(1) FAN Zhendong (China) 4-0 (48) MONTEIRO Joao (Portugal)
(22) ARUNA Quadri (Iran) 4-3 (51) ALAMIAN Nima (Iran)
(39) GIONIS Panagiotis (Greece) 4-3 (20) LIN Yun-Ju (Chinese Taipei)
(9) LIANG Jingkun (China) 4-1 (57) KOU Lei (Ukraine)
 
(12) OVTCHAROV Dimitrij (Germany) 4-2 KOZUL Deni (Slovenia)
(50) PUCAR Tomislav (Croatia) 4-1 (32) ACHANTA Sharath Kamal (India)
DYJAS Jakub (Poland) 4-1 (28) KARLSSON Kristian (Sweden)
(8) NIWA Koki (Japan) 4-0 DRINKHALL Paul (England)
 
(7) CALDERANO Hugo (Brazil) 4-2 (42) YOSHIMURA Kazuhiro (Japan)
(24) GNANASEKARAN Sathiyan (India) 4-1 PLETEA Cristian (Romania)
(18) SAMSONOV Vladimir (Belarus) 4-0 (47) NUYTINCK Cedric (Belgium)
(11) MA Long (China) 4-1 (33) JHA Kanak (USA)
 
(13) MIZUTANI Jun (Japan) 4-2 (56) AKKUZU Can (France)
(21) JEOUNG Youngsik (South Korea) 4-1 (59) OLAH Benedek (Finland)
(27) LEBESSON Emmanuel (France) 4-3 WANG Tai-Wei (Chinese Taipei)
(3) LIN Gaoyuan (China) 4-0 (37) TOKIC Bojan (Slovenia)
 
(4) HARIMOTO Tomokazu (Japan) 4-0 (58) PERSSON Jon (Sweden)
(23) FREITAS Marcos (Portugal) 4-0 MADRID Marcos (Mexico)
(25) HABESOHN Daniel (Austria) 4-3 (61) JOUTI Eric (Brazil)
AN Jaehyun (South Korea) 4-2 MOREGARD Truls (Sweden)
 
(10) JANG Woojin (South Korea) 4-0 (63) JANCARIK Lubomir (Czech Republic)
(31) GROTH Jonathan (Denmark) 4-0 (53) SIRUCEK Pavel (Czech Republic)
(38) MORIZONO Masataka (Japan) 4-1 POLANSKY Tomas (Czech Republic)
(5) BOLL Timo (Germany) 4-0 (44) PISTEJ Lubomir (Slovakia)
 
(6) LEE Sangsu (South Korea) 4-0 GERALDO Joao (Portugal)
(17) FRANZISKA Patrick (Germany) 4-2 KALLBERG Anton (Sweden)
(46) APOLONIA Tiago (Portugal) 4-3 (19) CHUANG Chih-Yuan (Chinese Taipei)
(16) FALCK Mattias (Sweden) 4-2 (41) GARDOS Robert (Austria)
 
(49) WANG Yang (Slovakia) 4-0 (15) PITCHFORD Liam (England)
AN Ji Song (North Korea) 4-2 (36) JORGIC Darko (Slovenia)
(29) GAUZY Simon (France) 4-2 PARK Ganghyeon (South Korea)
(2) XU Xin (China) 4-0 (52) FEGERL Stefan (Austria)

^ Top of page ^


Round Three (Last 32)

Wednesday 24 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association) Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(1) FAN Zhendong (China) 4-0 (22) ARUNA Quadri (Iran)
(9) LIANG Jingkun (China) 4-1 (39) GIONIS Panagiotis (Greece)
 
(50) PUCAR Tomislav (Croatia) 4-3 (12) OVTCHAROV Dimitrij (Germany)
(8) NIWA Koki (Japan) 4-1 DYJAS Jakub (Poland)
 
(7) CALDERANO Hugo (Brazil) 4-0 (24) GNANASEKARAN Sathiyan (India)
(11) MA Long (China) 4-1 (18) SAMSONOV Vladimir (Belarus)
 
(21) JEOUNG Youngsik (South Korea) 4-3 (13) MIZUTANI Jun (Japan)
(3) LIN Gaoyuan (China) 4-1 (27) LEBESSON Emmanuel (France)
 
(4) HARIMOTO Tomokazu (Japan) 4-0 (23) FREITAS Marcos (Portugal)
AN Jaehyun (South Korea) 4-2 (25) HABESOHN Daniel (Austria)
 
(10) JANG Woojin (South Korea) 4-1 (31) GROTH Jonathan (Denmark)
(5) BOLL Timo (Germany) 4-0 (38) MORIZONO Masataka (Japan)
 
(6) LEE Sangsu (South Korea) 4-1 (17) FRANZISKA Patrick (Germany)
(16) FALCK Mattias (Sweden) 4-0 (46) APOLONIA Tiago (Portugal)
 
(49) WANG Yang (Slovakia) 4-0 AN Ji Song (North Korea)
(29) GAUZY Simon (France) 4-2 (2) XU Xin (China)

^ Top of page ^


Round Four (Last 16)

Thursday 25 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
Match Scores
Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(9) LIANG Jingkun (China)
5-11, 11-4, 11-8, 11-9, 8-11, 11-7
4-2 (1) FAN Zhendong (China)
(8) NIWA Koki (Japan)
12-10, 11-5, 5-11, 11-8, 8-11,12-10
4-2 (50) PUCAR Tomislav (Croatia)
 
(11) MA Long (China)
8-11, 11-8, 11-1, 11-3, 11-8
4-1 (7) CALDERANO Hugo (Brazil)
(3) LIN Gaoyuan (China)
11-8, 11-9, 11-9, 11-6
4-0 (21) JEOUNG Youngsik (South Korea)
 
AN Jaehyun (South Korea)
11-7, 3-11, 11-8, 11-7, 8-11, 11-9
4-2 (4) HARIMOTO Tomokazu (Japan)
(10) JANG Woojin (South Korea) w/o (5) BOLL Timo (Germany)
Withdrawn - sick
 
(16) FALCK Mattias (Sweden)
11-13, 11-8, 11-8, 11-5, 11-6
4-1 (6) LEE Sangsu (South Korea)
(29) GAUZY Simon (France)
11-0, 11-5, 11-4, 11-8
4-0 (49) WANG Yang (Slovakia)

^ Top of page ^


Quarter Finals

Friday 26 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
Match Scores
Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(9) LIANG Jingkun (China) (8) NIWA Koki (Japan)
 
(11) MA Long (China) (3) LIN Gaoyuan (China)
 
(10) JANG Woojin (South Korea) AN Jaehyun (South Korea)
 
(16) FALCK Mattias (Sweden) (29) GAUZY Simon (France)

^ Top of page ^


Semi Finals

Saturday 27 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
Match Scores
Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
 

^ Top of page ^


Final

Sunday 28 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
Match Score
Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)

 

 

World Championships 2019

Men's Singles Event

(St Bride Vase)

 

WINNER

RUNNER-UP

BRONZE MEDALLISTS

 


^ Top of page ^


Claim Your FREE Membership
and Join the TOP TABLE

Claim Your FREE Membership

And get Exclusive Information via Email from
AllAboutTableTennis.com

Tips •  Strategies •  Techniques •  Tactics
Rules •  Equipment •  Coaching •  News & much more

Enter your details here

First Name

Email address

We respect your privacy

Join me at the Top Table Join me at the Top Table

Claim Your FREE Membership and Join the TOP TABLE

And get Exclusive Information via Email AllAboutTableTennis

Tips
Strategies
Techniques
Tactics
Rules
Equipment
Coaching
News & much more

Enter your details here

First Name

Email address

We respect your privacy

MORE PAGES ABOUT
THE WORLD TABLE TENNIS CHAMPIONSHIPS
For more information about the World Table Tennis Championships, take a look at my other articles...

World Championships

Click here to show/hide all pages about the World Table Tennis Championships

2009 World Championships - Yokohama, Japan

2010 World Team Championships - Moscow, Russia

2011 World Championships - Rotterdam, Netherlands

2012 World Team Championships - Dortmund, Germany

2013 World Championships - Paris, France

2014 World Team Championships - Tokyo, Japan

2015 World Championships - Suzhou, China

2016 World Team Championships - Kuala Lumpur, Malaysia

2017 World Championships - Dusseldorf, Germany

2018 World Team Championships - Halmstad, Sweden

2019 World Championships - Budapest, Hungary

 

 

Other Major Tournaments

Olympic Games

Click here to show/hide all pages about the Olympic Games

2004 Olympic Games - Athens, Greece

2008 Olympic Games - Beijing, China

2012 Olympic Games - London, England

2016 Olympic Games - Rio de Janeiro, Brazil

 

ITTF World Tour

Click here to show/hide all pages about the ITTF World Tour

 

World Cup

Click here to show/hide all pages about the World Cup

 

European Championships

Click here to show/hide all pages about the European Championships

2008 European Championships - St Petersburg, Russia

2009 European Championships - Stuttgart, Germany

2010 European Championships - Ostrava, Czech Republic

2011 European Championships - Gdansk/Sopot, Poland

2012 European Championships - Herning, Denmark

2013 European Championships - Schwechat, Austria

2014 European Championships - Lisbon, Portugal

2015 European Championships - Russia, Ekaterinburg

2016 European Championships - Budapest, Hungary

2017 European Championships - Luxembourg, Luxembourg

2018 European Championships - Alicante, Spain

 

Commonwealth Games

Click here to show/hide all pages about the Commonwealth Games

 

Table Tennis Events Calendars

Click here to show/hide all pages about Table Tennis Events Calendars

 

Table Tennis Officials

World Rankings


^ Top of page ^