European Championships 2019
Men's Team Event

The 2019 European Championships were held in Nante, France from 3-8 September. Get all the details and results for the Men's Team event here...

 By Martin Hughes
 Owner and Editor

Logo for European Table Tennis Championships 2019

France won the right to host the European Championships in 2019.

But it was in 1958, in Hungary, that the European Championships first took place and you can read all about the history of the championships and get previous results here.

Initially the Championships were a biennial event, taking place in even numbered years, but now they're held annually during September/October.

However, from 2011, the team events are only being played every two years.

European Championships 2019

Quick links...

Men's Team results   Women's Team results

 


^ Top of page ^


New System for 2019

European Table Tennis Union logo

In 2017, a new system was agreed for the 2019 European Teams Championships.

These European Teams Championships were played over a period of two years, with the finals consisting of 24 men's teams and 24 women's teams played from 3-8 September 2019.

Each member Association could only enter one team in the Men's and/or one team in the Women's event with up to 5 players in a Men's team and up to 5 players in a Women's team.

Stage one was played between February and December 2018, and stage two in May 2019.

However, the winner of the previous European Team Championships (Germany) and the host for the final stage of the Team Championships (France) proceeded directly to the finals.

The teams in stages one and two competed for the remaining 22 places at the finals held in September 2019.

Those final 24 teams then played for the title of European Team Champions.


^ Top of page ^


Venue and Equipment

The 2019 European Championships were played at the Salle Sportive Metropolitaine, Rue de la Trocardiere, 44400 Reze, Nante, France.

Venue for 2019 European Table Tennis Championships

 

The equipment used was...

  • Tables: Tibhar Smash 28 Blue
  • Nets: Tibhar Smash Blue
  • Balls: Nittaku Premium 40+ *** white (plastic with seam)
  • Surrounds: Tibhar
  • Umpire tables: Nittaku
  • Towel boxes: Nittaku
  • Scoreboards: Nittaku
  • Flooring: Gerflor Taraflex (red)

 

Tibhar Smash 28 Blue table used for 2019 European Table Tennis Championships Tibhar Smash 28 Blue table

^ Top of page ^


Format and draw for the Men's Championship

Logo for European Table Tennis Championships 2019

24 teams played for the title of European Team Champion.

There were eight groups of three teams each who played a complete round robin (2 matches per team).

Group winners proceeded to the quarter-finals.

Teams finishing in 2nd and 3rd positions in the groups had completed their matches.

From the quarter-finals the knockout system was used.

The winners were the European Team Champions.


^ Top of page ^


Draw and Groups

The draw was made on Friday 19th July 2019, and the Men's Team groups were as follows...

Group 1

  • Germany
  • Russia
  • Czech Republic

Group 2

  • Sweden
  • Romania
  • Hungary

Group 3

  • France
  • Slovakia
  • Spain

Group 4

  • Austria
  • Denmark
  • Ukraine

Group 5

  • Slovenia
  • Croatia
  • Netherlands

Group 6

  • England
  • Belarus
  • Luxembourg

Group 7

  • Poland
  • Belgium
  • Serbia

Group 8

  • Greece
  • Portugal
  • Turkey

^ Top of page ^


Match Procedure

Teams consisted of 3 or 4 players.

Each match consisted of up to 5 singles (each the best of 5 games) and were played on one table.

Before the match starts, the team captains decide by lot the right to choose whether they are team A or team B.

They then nominate their 3 or 4 players to the referee and assigned a letter and number to each player (A1, A2, A3, A4 or B1, B2, B3, B4).

The order of play is...

  1. A1 v B2
  2. A2 v B1
  3. A3 v B3
  4. A1 v B1
  5. A2 v B2

...and the matches end when a team has won 3 individual matches.

However, after the second singles, the fourth ranked player may replace player A1 or A2 (home team) or player B1 or B2 (away team). But this must be announced by the respective team captain to the referee before the start of the third singles.


^ Top of page ^


Defending champions

The previous European Team Championships were held in 2017 in Luxembourg and the men's team winners were Germany, and the runners-up were Portugal.


^ Top of page ^


 

2019 Men's Team Event Results

GROUP 1

Russia 3-1 Czech Republic

Match Details
Russia Czech Republic 1 2 3 4 5 Result
SHIBAEV Alexander JANCARIK Lubomir 11-4 16-14 12-10 1-0
SKACHKOV Kirill SIRUCEK Pavel 11-7 9-11 9-11 8-11 0-1
SIDORENKO Vladimir POLANSKY Tomas 11-9 11-3 8-11 11-7 1-0
SHIBAEV Alexander SIRUCEK Pavel 14-12 11-8 11-7 1-0

^ Top of page ^


Germany 3-0 Czech Republic

Match Details
Germany Czech Republic 1 2 3 4 5 Result
BOLL Timo SIRUCEK Pavel 11-7 11-9 11-5 1-0
OVTCHAROV Dimitrij POLANSKY Tomas 10-12 11-8 11-8 15-13 1-0
FRANZISKA Patrick JANCARIK Lubomir 11-6 11-7 9-11 9-11 11-7 1-0

^ Top of page ^


Germany 3-0 Russia

Match Details
Germany Russia 1 2 3 4 5 Result
BOLL Timo SKACHKOV Kirill 11-7 11-9 4-11 11-5 1-0
OVTCHAROV Dimitrij SHIBAEV Alexander 9-11 6-11 13-11 14-12 11-6 1-0
FRANZISKA Patrick SIDORENKO Vladimir 11-3 11-13 11-7 11-9 1-0

^ Top of page ^


Group 1 Standings

Won Lost Points Position
Germany 2 0 4 1
Russia 1 1 3 2
Czech Republic 0 2 2 3

 


^ Top of page ^


 

GROUP 2

Romania 3-1 Hungary

Match Details
Romania Hungary 1 2 3 4 5 Result
PLETEA Cristian LAKATOS Tamas 11-9 11-7 11-9 1-0
IONESCU Ovidiu MAJOROS Bence 10-12 9-11 11-5 11-7 9-11 0-1
SIPOS Rares SZUDI Adam 11-6 10-12 4-11 11-7 11-7 1-0
PLETEA Cristian MAJOROS Bence 11-8 11-13 11-9 11-5 1-0

^ Top of page ^


Sweden 3-1 Hungary

Match Details
Sweden Hungary 1 2 3 4 5 Result
PERSSON Jon SZUDI Adam 11-5 13-11 7-11 11-9 1-0
FALCK Mattias MAJOROS Bence 9-11 11-9 8-11 5-11 0-1
MOREGARD Truls LAKATOS Tamas 11-7 11-5 5-11 11-8 1-0
FALCK Mattias SZUDI Adam 11-2 6-11 11-8 5-11 11-6 1-0

^ Top of page ^


Sweden 3-0 Romania

Match Details
Sweden Romania 1 2 3 4 5 Result
PERSSON Jon IONESCU Ovidiu 11-5 11-8 11-4 1-0
FALCK Mattias SIPOS Rares 7-11 11-5 7-11 11-5 12-10 1-0
KARLSSON Kristian PLETEA Cristian 4-11 10-12 11-9 11-9 11-3 1-0

^ Top of page ^


Group 2 Standings

Won Lost Points Position
Sweden 2 0 4 1
Romania 1 1 3 2
Hungary 0 2 2 3

 


^ Top of page ^


 

GROUP 3

Spain 3-2 Slovakia

Match Details
Spain Slovakia 1 2 3 4 5 Result
ROBLES Alvaro PISTEJ Lubomir 11-7 15-17 7-11 11-5 10-12 0-1
CANTERO Jesus WANG Yang 6-11 5-11 11-9 10-12 0-1
MACHADO Carlos VALUCH Alexander 11-5 9-11 11-8 11-5 1-0
ROBLES Alvaro WANG Yang  11-7 11-5 11-13 11-9 1-0
CANTERO Jesus PISTEJ Lubomir 11-5 11-7 11-5 1-0

^ Top of page ^


France 3-1 Spain

Match Details
France Spain 1 2 3 4 5 Result
LEBESSON Emmanuel ROBLES Alvaro 11-4 7-11 11-4 11-5 1-0
GAUZY Simon CANTERO Jesus 11-2 11-7 11-4 1-0
FLORE Tristan MACHADO Carlos 14-12 5-11 9-11 7-11 0-1
GAUZY Simon ROBLES Alvaro 11-3 11-8 4-11 10-12 11-9 1-0

^ Top of page ^


France 3-0 Slovakia

Match Details
France Slovakia 1 2 3 4 5 Result
GAUZY Simon VALUCH Alexander 13-11 11-7 12-10 1-0
LEBESSON Emmanuel PISTEJ Lubomir 11-8 11-4 11-6 1-0
AKKUZU Can WANG Yang 11-8 11-8 11-7 1-0

^ Top of page ^


Group 3 Standings

Won Lost Points Position
France 2 0 4 1
Spain 1 1 3 2
Slovakia 0 2 2 3

 


^ Top of page ^


 

GROUP 4

Denmark 3-1 Ukraine

Match Details
Denmark Ukraine 1 2 3 4 5 Result
GROTH Jonathan ZHMUDENKO Yaroslav 11-8 8-11 11-4 11-8 1-0
LIND Anders PRYSHCHEPA Yevhen 11-6 11-7 7-11 8-11 8-11 0-1
RASMUSSEN Tobias YEFIMOV Viktor 11-6 6-11 6-11 12-10 12-10 1-0
GROTH Jonathan PRYSHCHEPA Yevhen 11-3 9-11 11-7 5-11 11-5 1-0

^ Top of page ^


Austria 3-0 Ukraine

Match Details
Austria Ukraine 1 2 3 4 5 Result
FEGERL Stefan PRYSHCHEPA Yevhen 11-6 9-11 11-3 11-9 1-0
HABESOHN Daniel ZHMUDENKO Yaroslav 11-4 8-11 11-7 11-7 1-0
GARDOS Robert YEFIMOV Viktor 11-3 11-5 11-5 1-0

^ Top of page ^


Austria 3-2 Denmark

Match Details
Austria Denmark 1 2 3 4 5 Result
GARDOS Robert GROTH Jonathan 11-6 14-12 11-8 1-0
HABESOHN Daniel LIND Anders 6-11 11-3 12-10 4-11 6-11 0-1
FEGERL Stefan RASMUSSEN Tobias 11-7 11-5 11-8 1-0
HABESOHN Daniel GROTH Jonathan 5-11 11-4 11-6 7-11 9-11 0-1
GARDOS Robert LIND Anders 11-6 7-11 11-5 11-2 1-0

^ Top of page ^


Group 4 Standings

Won Lost Points Position
Austria 2 0 4 1
Denmark 1 1 3 2
Ukraine 0 2 2 3

 


^ Top of page ^


 

GROUP 5

Croatia 3-0 Netherlands

Match Details
Croatia Netherlands 1 2 3 4 5 Result
PUCAR Tomislav GOMMERS Rajko 11-5 11-9 5-11 11-8 1-0
GACINA Andrej TROMER Laurens 11-9 11-8 11-7 1-0
KOJIC Frane OOSTWOUDER Ewout 11-9 11-8 9-11 11-8 1-0

^ Top of page ^


Slovenia 3-0 Netherlands

Match Details
Slovenia Netherlands 1 2 3 4 5 Result
TOKIC Bojan OOSTWOUDER Ewout 11-8 11-5 11-5 1-0
JORGIC Darko TROMER Laurens 11-4 11-9 11-6 1-0
KOZUL Deni GOMMERS Rajko 11-9 11-7 11-9 1-0

^ Top of page ^


Slovenia 3-1 Croatia

Match Details
Slovenia Croatia 1 2 3 4 5 Result
JORGIC Darko GACINA Andrej 13-11 7-11 6-11 11-4 11-8 1-0
TOKIC Bojan PUCAR Tomislav 11-4 12-14 7-11 11-3 12-10 1-0
KOZUL Deni KOJIC Frane 7-11 9-11 11-9 11-5 6-11 0-1
JORGIC Darko PUCAR Tomislav 11-7 11-3 6-11 11-7 1-0

^ Top of page ^


Group 5 Standings

Won Lost Points Position
Slovenia 2 0 4 1
Croatia 1 1 3 2
Netherlands 0 2 2 3

 


^ Top of page ^


 

GROUP 6

England 3-1 Luxembourg

Match Details
England Luxembourg 1 2 3 4 5 Result
DRINKHALL Paul GLOD Eric 11-5 10-12 11-9 11-4 1-0
WALKER Samuel MICHELY Gilles 11-7 11-4 12-10 1-0
JARVIS Tom MLADENOVIC Luka 6-11 11-13 11-7 4-11 0-1
WALKER Samuel GLOD Eric 7-11 12-10 4-11 11-6 11-3 1-0

^ Top of page ^


Belarus 3-0 Luxembourg

Match Details
Belarus Luxembourg 1 2 3 4 5 Result
PLATONOV Pavel MLADENOVIC Luka 10-12 11-8 11-9 11-9 1-0
SAMSONOV Vladimir GLOD Eric 11-8 12-10 11-3 1-0
KHANIN Aliaksandr KILL Christian 8-11 11-8 11-6 11-6 1-0

^ Top of page ^


England 3-1 Belarus

Match Details
England Belarus 1 2 3 4 5 Result
PITCHFORD Liam PLATONOV Pavel 11-4 11-6 8-11 11-7 1-0
DRINKHALL Paul SAMSONOV Vladimir 7-11 9-11 7-11 0-1
WALKER Samuel KHANIN Aliaksandr 11-8 8-11 11-7 11-5 1-0
PITCHFORD Liam SAMSONOV Vladimir 10-12 11-9 12-10 11-8 1-0

^ Top of page ^


Group 6 Standings

Won Lost Points Position
England 2 0 4 1
Belarus 1 1 3 2
Luxembourg 0 2 2 3

 


^ Top of page ^


 

GROUP 7

Serbia 3-2 Belgium

Match Details
Serbia Belgium 1 2 3 4 5 Result
PETO Zsolt NUYTINCK Cedric 4-11 9-11 7-11 0-1
KARAKASEVIC Aleksandar LAMBIET Florent 11-8 11-9 8-11 11-9 1-0
JEVTOVIC Marko DEVOS Robin 12-10 8-11 11-9 11-2 1-0
KARAKASEVIC Aleksandar NUYTINCK Cedric 11-9 4-11 11-6 8-11 9-11 0-1
PETO Zsolt LAMBIET Florent 11-7 11-9 9-11 6-11 11-7 1-0

^ Top of page ^


Poland 3-2 Serbia

Match Details
Poland Serbia 1 2 3 4 5 Result
BADOWSKI Marek KARAKASEVIC Aleksandar 11-6 11-9 11-9 1-0
DYJAS Jakub PETO Zsolt 5-11 11-3 11-7 11-7 1-0
KULCZYCKI Samuel JEVTOVIC Marko 8-11 9-11 14-16 0-1
DYJAS Jakub KARAKASEVIC Aleksandar 11-6 7-11 4-11 13-11 9-11 0-1
BADOWSKI Marek PETO Zsolt 11-9 4-11 11-9 11-2 1-0

^ Top of page ^


Poland 3-2 Belgium

Match Details
Poland Belgium 1 2 3 4 5 Result
BADOWSKI Marek NUYTINCK Cedric 11-5 11-4 13-11 1-0
DYJAS Jakub LAMBIET Florent 10-12 7-11 11-6 11-5 6-11 0-1
KULCZYCKI Samuel ALLEGRO Martin 12-10 8-11 7-11 7-11 0-1
DYJAS Jakub NUYTINCK Cedric 11-9 11-7 11-9 1-0
BADOWSKI Marek LAMBIET Florent 11-8 11-5 6-11 3-11 15-13 1-0

^ Top of page ^


Group 7 Standings

Won Lost Points Position
Poland 2 0 4 1
Serbia 1 1 3 2
Belgium 0 2 2 3

^ Top of page ^


 

GROUP 8

Portugal 3-0 Turkey

Match Details
Portugal Turkey 1 2 3 4 5 Result
FREITAS Marcos YIGENLER Abdullah 11-6 7-11 15-13 11-6 1-0
APOLONIA Tiago GUNDUZ Ibrahim 11-8 9-11 11-4 12-10 1-0
MONTEIRO Joao GUNDUZ Ziver 11-7 11-5 11-6 1-0

^ Top of page ^


Greece 3-0 Turkey

Match Details
Greece Turkey 1 2 3 4 5 Result
GIONIS Panagiotis YIGENLER Abdullah 11-9 4-11 12-10 5-11 13-11 1-0
SGOUROPOULOS Ioannis GUNDUZ Ibrahim 11-8 11-3 12-10 1-0
KONSTANTINOPOULOS Konstantinos SAHIN Zihni 11-6 11-4 11-6 1-0

^ Top of page ^


Portugal 3-0 Greece

Match Details
Portugal Greece 1 2 3 4 5 Result
FREITAS Marcos GIONIS Panagiotis 11-7 11-7 10-12 11-5 1-0
MONTEIRO Joao KREANGA Kalinikos 11-9 11-4 11-5 1-0
APOLONIA Tiago SGOUROPOULOS Ioannis 11-5 11-6 11-5 1-0

^ Top of page ^


Group 8 Standings

Won Lost Points Position
Portugal 2 0 4 1
Greece 1 1 3 2
Turkey 0 2 2 3

 

 

Quarter Finals

Friday 6 September 2019

Germany 3-0 Slovenia

Match Details
Germany Slovenia 1 2 3 4 5 Result
OVTCHAROV Dimitrij JORGIC Darko 17-19 10-12 11-8 11-4 12-10 1-0
BOLL Timo TOKIC Bojan 11-9 11-9 11-8 1-0
FRANZISKA Patrick KOZUL Deni 11-8 11-6 11-6 1-0

^ Top of page ^


France 3-2 Poland

Match Details
France Poland 1 2 3 4 5 Result
GAUZY Simon BADOWSKI Marek 9-11 11-8 6-11 6-11 0-1
LEBESSON Emmanuel DYJAS Jakub 8-11 11-9 11-9 11-13 7-11 0-1
AKKUZU Can KUBIK Maciej 11-5 12-10 17-15 1-0
GAUZY Simon DYJAS Jakub 11-8 11-4 7-11 11-7 1-0
LEBESSON Emmanuel BADOWSKI Marek 11-7 11-8 9-11 14-12 1-0

^ Top of page ^


Portugal 3-1 Austria

Match Details
Portugal Austria 1 2 3 4 5 Result
APOLONIA Tiago GARDOS Robert 11-13 7-11 6-11 0-1
FREITAS Marcos HABESOHN Daniel 11-8 11-6 9-11 11-7 1-0
MONTEIRO Joao FEGERL Stefan 11-3 11-1 8-11 11-7 1-0
APOLONIA Tiago HABESOHN Daniel 11-6 11-4 11-3 1-0

^ Top of page ^


Sweden 3-0 England

Match Details
Sweden England 1 2 3 4 5 Result
PERSSON Jon PITCHFORD Liam 11-6 11-7 13-11 1-0
FALCK Mattias DRINKHALL Paul 11-2 7-11 11-7 11-2 1-0
MOREGARD Truls WALKER Samuel 9-11 11-6 11-6 11-9 1-0

^ Top of page ^


 

Semi-Finals

Saturday 7 September 2019

Germany 3-0 France

Match Details
Germany France 1 2 3 4 5 Result
BOLL Timo GAUZY Simon 11-7 15-13 8-11 11-7 1-0
OVTCHAROV Dimitrij LEBESSON Emmanuel 9-11 11-3 11-5 11-7 1-0
FRANZISKA Patrick AKKUZU Can 11-6 11-8 5-11 11-7 1-0

^ Top of page ^


Portugal 3-2 Sweden

Match Details
Portugal Sweden 1 2 3 4 5 Result
FREITAS Marcos PERSSON Jon 5-11 11-8 10-12 11-8 4-11 0-1
APOLONIA Tiago FALCK Mattias 7-11 11-1 11-4 4-11 12-10 1-0
MONTEIRO Joao MOREGARD Truls 8-11 10-12 12-10 8-11 0-1
FREITAS Marcos FALCK Mattias 11-8 11-8 8-11 11-7 1-0
APOLONIA Tiago PERSSON Jon 8-11 11-7 2-11 11-8 11-7 1-0

^ Top of page ^


 

Final

Sunday 8 September 2019

Germany 3-0 Portugal

Match Details
Germany Portugal 1 2 3 4 5 Result
OVTCHAROV Dimitrij FREITAS Marcos 11-7 11-7 11-8 1-0
BOLL Timo MONTEIRO Joao 11-7 4-11 11-9 11-7 1-0
FRANZISKA Patrick APOLONIA Tiago 12-10 11-9 11-4 1-0

^ Top of page ^


2019 European Championships

Men's Team Event

GOLD MEDAL WINNERS
Germany

(Timo BOLL, Dimitrij OVTCHAROV, Patrick FRANZISKA, Ruwen FILUS, Benedikt DUDA)

 

SILVER MEDAL WINNERS
Portugal

(Marcos FREITAS, Tiago APOLONIA, Joao MONTEIRO, Diogo CARVALHO, Diogo CHEN)

 

BRONZE MEDAL WINNERS
Sweden

(Mattias FALCK, Kristian KARLSSON, Jon PERSSON, Truls MOREGARD, Anton KALLBERG)
and
France
(Simon GAUZY, Emmanuel LEBESSON, Can AKKUZU, Tristan FLORE, Andrea LANDRIEU)

 

Patrick Franziska celebrates the winning point Patrick Franziska (Germany) celebrates the winning point

 

Germany - European Table Tennis Men's Team Champions 2019 Germany - European Table Tennis Men's Team Champions 2019

 

Portugal - European Table Tennis Men's Team Silver Medallists 2019 Portugal - European Men's Team Silver Medallists 2019

 

Sweden - European Table Tennis Men's Team Bronze Medallists 2019 Sweden - European Men's Team Bronze Medallists 2019

 

France - European Table Tennis Men's Team Bronze Medallists 2019 France - European Men's Team Bronze Medallists 2019

 


^ Top of page ^


Claim Your FREE Membership
and Join the TOP TABLE

Claim Your FREE Membership

And get Exclusive Information via Email from
AllAboutTableTennis.com

Tips •  Strategies •  Techniques •  Tactics
Rules •  Equipment •  Coaching •  News & much more

Enter your details here

First Name

Email address

We respect your privacy

Join me at the Top Table Join me at the Top Table

Claim Your FREE Membership and Join the TOP TABLE

And get Exclusive Information via Email AllAboutTableTennis

Tips
Strategies
Techniques
Tactics
Rules
Equipment
Coaching
News & much more

Enter your details here

First Name

Email address

We respect your privacy

MORE PAGES ABOUT
THE EUROPEAN TABLE TENNIS CHAMPIONSHIPS
For more information about the European Championships, take a look at my other articles...

European Championships

Click here to show/hide all pages about the European Championships

2008 European Championships - St Petersburg, Russia

2009 European Championships - Stuttgart, Germany

2010 European Championships - Ostrava, Czech Republic

2011 European Championships - Gdansk/Sopot, Poland

2012 European Championships - Herning, Denmark

2013 European Championships - Schwechat, Austria

2014 European Championships - Lisbon, Portugal

2015 European Championships - Russia, Ekaterinburg

2016 European Championships - Budapest, Hungary

2017 European Championships - Luxembourg, Luxembourg

2018 European Championships - Alicante, Spain

2019 European Championships - Nantes, France

 

 

Other Major Tournaments

Olympic Games

Click here to show/hide all pages about the Olympic Games

2004 Olympic Games - Athens, Greece

2008 Olympic Games - Beijing, China

2012 Olympic Games - London, England

2016 Olympic Games - Rio de Janeiro, Brazil

 

World Championships

Click here to show/hide all pages about the World Championships

2009 World Championships - Yokohama, Japan

2010 World Team Championships - Moscow, Russia

2011 World Championships - Rotterdam, Netherlands

2012 World Team Championships - Dortmund, Germany

2013 World Championships - Paris, France

2014 World Team Championships - Tokyo, Japan

2015 World Championships - Suzhou, China

2016 World Team Championships - Kuala Lumpur, Malaysia

2017 World Championships - Dusseldorf, Germany

2018 World Team Championships - Halmstad, Sweden

2019 World Championships - Budapest, Hungary

 

ITTF World Tour

Click here to show/hide all pages about the ITTF World Tour

 

World Cup

Click here to show/hide all pages about the World Cup

 

Commonwealth Games

Click here to show/hide all pages about the Commonwealth Games

 

Table Tennis Events Calendars

Click here to show/hide all pages about Table Tennis Events Calendars

 

Table Tennis Officials

World Rankings


^ Top of page ^