World Championships 2019
Men's Doubles Results

The 2019 World Table Tennis Championships take place in Budapest, Hungary from 21-28 April 2019

 By Martin Hughes
 Owner and Editor

2019 World Championship logo

The World Table Tennis Championships first took place in 1926 in London, England.

However, since 2000, the World Table Tennis Championship has been split into two separate competitions.

Team events are now held in even numbered years, whilst individual events (singles and doubles) are held in odd numbered years.

The 2019 World Table Tennis Championship is being held in Budapest, Hungary from Sunday 21 to 28 April 2019 at the Hungexpo.


^ Top of page ^


Events included

The World Championships 2019 events are...


^ Top of page ^


Format of events

The first round proper of Men's Singles and Women's Singles has 128 places and the first round proper of Men's Doubles, Women's Doubles and Mixed Doubles has 64 places.

Singles events have 64 seeded players, 32 direct entries and 32 qualifiers. Doubles events have 32 seeded pairs, 16 direct entries and 16 qualifiers.

Qualification for singles initially comprise groups followed by knockout rounds. Qualification for doubles are by knockout.

All singles matches are the best of 7 games.

Doubles matches are the best of 5 games in the qualification matches and best of 7 games in the main draw.


^ Top of page ^


Numbers

Each association could enter 3 men and 3 women players in each singles events - plus one additional player ranked in the top 100 and one additional player ranked in the top 20 of the ITTF world ranking list issued in January 2019 - up to a maximum of 5 men and 5 women.

The maximum entry for each association was 2 men's doubles, 2 women's doubles and 2 mixed doubles - but all players could be different.

The host Association could enter up to 6 men and 6 women in each singles event, 3 men's doubles, 3 women's doubles and 3 mixed doubles regardless of ranking.

In doubles events, both players could be from different Associations.


^ Top of page ^


2017 winners


^ Top of page ^


Seedings

The seedings were based on the current ITTF Doubles Rankings.

The seeding list for the Men's Doubles was announced by the International Table Tennis Federation as follows...

 

Seed FAMILY NAME, Given Name (Association)
1 Masataka MORIZONO & Yuya OSHIMA (Japan)
2 HO Kwan Kit & WONG Chun Ting (Hong Kong China)
3 JEOUNG Youngsik & LEE Sangsu (South Korea)
4 Mattias FALCK & Kristian KARLSSON (Sweden)
5 Nandor ECSEKI & Adam SZUDI (Hungary)
6 CHEN Chien-An & CHUANG Chih-Yuan (Chinese Taipei)
7 Ovidiu IONESCU (Romania) & Alvaro ROBLES (Spain)
8 LIANG Jingkun & LIN Gaoyuan (China)
9 LAM Siu Hang & NG Pak Nam (Hong Kong China)
10 Martin ALLEGRO & Florent LAMBIET (Belgium)
11 Timo BOLL & Patrick FRANZISKA (Germany)
12 JANG Woojin & PARK Ganghyeon (South Korea)
13 LIN Yun-Ju & WANG Tai-Wei (Chinese Taipei)
14 Robert GARDOS & Daniel HABESOHN (Austria)
15 Jonathan GROTH (Denmark) & Liam PITCHFORD (England)
16 Tomokazu HARIMOTO & Yuto KIZUKURI (Japan)
17 TSUBOI Gustavo & Eric JOUTI (Brazil)
18 MA Long & WANG Chuqin (China)
19 Marek BADOWSKI & Patryk ZATOWKA (Poland)
20 Sharath Kamal ACHANTA & Sathiyan GNANASEKARAN (India)
21 Robin DEVOS & Cedric NUYTINCK (Belgium)
22 Tristan FLORE & Emmanuel LEBESSON (France)
23 Paul DRINKHALL & Samuel WALKER (England)
24 Mohamed EL-BEIALI & Ahmed SALEH (Egypt)
25 Marcelo AGUIRRE & Alejandro TORANZOS (Paraguay)
26 Pavel PLATONOV & Vladimir SAMSONOV (Belarus)
27 Samuel KALUZNY & Lubomir PISTEJ (Slovak Republic)
28 Padasak TANVIRIYAVECHAKUL & Supanut WISUTMAYTHANGKOON (Thailand)
29 HU Heming & TOWNSEND Kane (Australia)
30 ANTHONY Amalraj & THAKKAR Manav Vikash (India)
31 ISHIY Vitor & MONTEIRO Thiago (Brazil)
32 KALLBERG Anton & MOREGARD Truls (Sweden)

^ Top of page ^


World TT Championships 2019

Men's Doubles Event Results

First Round (Last 64)

Monday 22 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association) Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(1) MORIZONO Masataka
OSHIMA Yuya (Japan)
4-0 LAKATOS Tamas
MAJOROS Bence (Hungary)
(22) FLORE Tristan
LEBESSON Emmanuel (France)
4-1 GLOD Eric
MLADENOVIC Luka (Luxembourg)
(24) EL-BEIALI Mohamed
SALEH Ahmed (Egypt)
4-3 JHA Kanak
LIU Victor (USA)
(11) BOLL Timo
FRANZISKA Patrick (Germany)
4-2 ARUNA Quadri
OMOTAYO Olajide (Nigeria)
(14) GARDOS Robert
HABESOHN Daniel (Austria)
4-2 MADRID Marcos
VILLA Ricardo (Mexico)
APOLONIA Tiago
MONTEIRO Joao (Portugal)
4-0 (23) DRINKHALL Paul
WALKER Samuel (England)
(17) JOUTI Eric
TSUBOI Gustavo (Brazil)
4-0 CORREA Cecilio
MEDINA Jan (Venezuela)
(5) ECSEKI Nandor
SZUDI Adam (Hungary)
4-2 ALTO Gaston
CIFUENTES Horacio (Argentina)
 
(7) IONESCU Ovidiu (Romania)
ROBLES Alvaro (Spain)
4-0 GADIEV Vildan
SKACHKOV Kirill (Russia)
BOBOCICA Mihai
STOYANOV Niagol (Italy)
4-3 (19) BADOWSKI Marek
ZATOWKA Patryk (Poland)
(21) DEVOS Robin
NUYTINCK Cedric (Belgium)
4-0 PUTUNTICA Andrei
URSU Vladislav (Moldova)
(15) GROTH Jonathan (Denmark)
PITCHFORD Liam (England)
4-2 QIU Dang
STEGER Bastian (Germany)
(12) JANG Woojin
PARK Ganghyeon (South Korea)
4-0 ASSAR Khalid
ASSAR Omar (Egypt)
(32) KALLBERG Anton
MOREGARD Truls (Sweden)
4-1 ALKHADRAWI Ali
BU SHULAYBI Abdulaziz (Saudi Arabia)
CHEW Zhe Yu Clarence
POH Shao Feng Ethan (Singapore)
4-1 (30) ANTHONY Amalraj
THAKKAR Manav Vikash (India)
(4) FALCK Mattias
KARLSSON Kristian (Sweden)
4-0 JANCARIK Lubomir
REITSPIES David (Czech Republic)
 
(3) JEOUNG Youngsik
LEE Sangsu (South Korea)
4-0 HAM Yu Song
RI Kwang Myong (North Korea)
BURGOS Nicolas
OLIVARES Felipe (Chile)
4-0 (29) HU Heming
TOWNSEND Kane (Australia)
NAUMI Alex
OLAH Benedek (Finland)
4-1 (27) KALUZNY Samuel
PISTEJ Lubomir (Slovak Republic)
AKKUZU Can
CASSIN Alexandre (France)
4-3 (10) ALLEGRO Martin
LAMBIET Florent (Belgium)
(9) LAM Siu Hang
NG Pak Nam (Hong Kong China)
4-0 PLETEA Cristian
SIPOS Rares (Romania)
(18) MA Long
WANG Chuqin (China)
4-1 POLANSKY Tomas
SIRUCEK Pavel (Czech Republic)
VALUCH Alexander
WANG Yang (Slovak Republic)
4-2 (25) AGUIRRE Marcelo
TORANZOS Alejandro (Paraguay)
(6) CHEN Chien-An
CHUANG Chih-Yuan (Chinese Taipei)
4-0 ANDRAS Csaba
JUHASZ Patrik (Hungary)
 
(8) LIANG Jingkun
LIN Gaoyuan (China)
4-1 BEN ARI Omri
TAUBER Michael (Israel)
(26) PLATONOV Pavel
SAMSONOV Vladimir (Belarus)
4-2 GOMEZ Gustavo
LAMADRID Juan (Chile)
LIND Anders
RASMUSSEN Tobias (Denmark)
4-3 (28) TANVIRIYAVECHAKUL Padasak
WISUTMAYTHANGKOON Supanut (Thailand)
(16) HARIMOTO Tomokazu
KIZUKURI Yuto (Japan)
4-2 IVONIN Denis
SIDORENKO Vladimir (Russia)
(13) LIN Yun-Ju
WANG Tai-Wei (Chinese Taipei)
4-1 GERASSIMENKO Kirill (Kazakhstan)
LEVENKO Andreas (Austria)
(31) ISHIY Vitor
MONTEIRO Thiago (Brazil)
4-1 KELBUGANOV Timur
ZHOLUDEV Denis (Kazakhstan)
ALAMIAN Nima
ALAMIYAN Noshad (Iran)
4-2 (20) ACHANTA Sharath Kamal
IND GNANASEKARAN Sathiyan (India)
(2) HO Kwan Kit
WONG Chun Ting (Hong Kong China)
4-2 JEVTOVIC Marko
PETO Zsolt (Serbia)

^ Top of page ^


Second Round (Last 32)

Tuesday 23 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association) Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(22) FLORE Tristan
LEBESSON Emmanuel (France)
4-3 (1) MORIZONO Masataka
OSHIMA Yuya (Japan)
(11) BOLL Timo
FRANZISKA Patrick (Germany)
4-0 (24) EL-BEIALI Mohamed
SALEH Ahmed (Egypt)
APOLONIA Tiago
MONTEIRO Joao (Portugal)
4-2 (14) GARDOS Robert
HABESOHN Daniel (Austria)
(5) ECSEKI Nandor
SZUDI Adam (Hungary)
4-1 (17) JOUTI Eric
TSUBOI Gustavo (Brazil)
 
(7) IONESCU Ovidiu (Romania)
ROBLES Alvaro (Spain)
4-1 BOBOCICA Mihai
STOYANOV Niagol (Italy)
(15) GROTH Jonathan (Denmark)
PITCHFORD Liam (England)
4-1 (21) DEVOS Robin
NUYTINCK Cedric (Belgium)
(12) JANG Woojin
PARK Ganghyeon (South Korea)
4-0 (32) KALLBERG Anton
MOREGARD Truls (Sweden)
(4) FALCK Mattias
KARLSSON Kristian (Sweden)
4-0 CHEW Zhe Yu Clarence
POH Shao Feng Ethan (Singapore)
 
(3) JEOUNG Youngsik
LEE Sangsu (South Korea)
4-0 BURGOS Nicolas
OLIVARES Felipe (Chile)
NAUMI Alex
OLAH Benedek (Finland)
4-3 AKKUZU Can
CASSIN Alexandre (France)
(18) MA Long
WANG Chuqin (China)
4-0 (9) LAM Siu Hang
NG Pak Nam (Hong Kong China)
(6) CHEN Chien-An
CHUANG Chih-Yuan (Chinese Taipei)
4-0 VALUCH Alexander
WANG Yang (Slovak Republic)
 
(8) LIANG Jingkun
LIN Gaoyuan (China)
4-1 (26) PLATONOV Pavel
SAMSONOV Vladimir (Belarus)
(16) HARIMOTO Tomokazu
KIZUKURI Yuto (Japan)
4-0 LIND Anders
RASMUSSEN Tobias (Denmark)
(13) LIN Yun-Ju
WANG Tai-Wei (Chinese Taipei)
4-1 (31) ISHIY Vitor
MONTEIRO Thiago (Brazil)
(2) HO Kwan Kit
WONG Chun Ting (Hong Kong China)
4-0 ALAMIAN Nima
ALAMIYAN Noshad (Iran)

^ Top of page ^


Third Round (Last 16)

Wednesday 24 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association) Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(11) BOLL Timo
FRANZISKA Patrick (Germany)
4-3 (22) FLORE Tristan
LEBESSON Emmanuel (France)
APOLONIA Tiago
MONTEIRO Joao (Portugal)
4-1 (5) ECSEKI Nandor
SZUDI Adam (Hungary)
 
(7) IONESCU Ovidiu (Romania)
ROBLES Alvaro (Spain)
4-1 (15) GROTH Jonathan (Denmark)
PITCHFORD Liam (England)
(4) FALCK Mattias
KARLSSON Kristian (Sweden)
4-1 (12) JANG Woojin
PARK Ganghyeon (South Korea)
 
(3) JEOUNG Youngsik
LEE Sangsu (South Korea)
4-0 NAUMI Alex
OLAH Benedek (Finland)
(18) MA Long
WANG Chuqin (China)
4-0 (6) CHEN Chien-An
CHUANG Chih-Yuan (Chinese Taipei)
 
(8) LIANG Jingkun
LIN Gaoyuan (China)
4-1 (16) HARIMOTO Tomokazu
KIZUKURI Yuto (Japan)
(2) HO Kwan Kit
WONG Chun Ting (Hong Kong China)
4-3 (13) LIN Yun-Ju
WANG Tai-Wei (Chinese Taipei)

^ Top of page ^


Quarter Finals

Thursday 25 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
Match Scores
Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
APOLONIA Tiago
MONTEIRO Joao (Portugal)
w/o (11) BOLL Timo Retired - sick
FRANZISKA Patrick (Germany)
(7) IONESCU Ovidiu (Romania)
ROBLES Alvaro (Spain)
11-5, 11-7, 13-11, 11-9
4-0 (4) FALCK Mattias
KARLSSON Kristian (Sweden)
 
(18) MA Long
WANG Chuqin (China)
7-11, 11-6, 11-5, 8-11, 11-6, 11-9
4-2 (3) JEOUNG Youngsik
LEE Sangsu (South Korea)
(8) LIANG Jingkun
LIN Gaoyuan (China)
11-9, 14-12, 11-7, 11-3
4-0 (2) HO Kwan Kit
WONG Chun Ting (Hong Kong China)

^ Top of page ^


Semi Finals

Friday 26 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
Match Scores
Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
APOLONIA Tiago
MONTEIRO Joao (Portugal)
(7) IONESCU Ovidiu (Romania)
ROBLES Alvaro (Spain)
 
(18) MA Long
WANG Chuqin (China)
(8) LIANG Jingkun
LIN Gaoyuan (China)

^ Top of page ^


Final

Saturday 27 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
Match Score
Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)

^ Top of page ^


 

World Championships 2019

Men's Doubles Event

(The Iran Cup)

 

WINNERS

RUNNERS-UP

BRONZE MEDALS

 


^ Top of page ^


Claim Your FREE Membership
and Join the TOP TABLE

Claim Your FREE Membership

And get Exclusive Information via Email from
AllAboutTableTennis.com

Tips •  Strategies •  Techniques •  Tactics
Rules •  Equipment •  Coaching •  News & much more

Enter your details here

First Name

Email address

We respect your privacy

Join me at the Top Table Join me at the Top Table

Claim Your FREE Membership and Join the TOP TABLE

And get Exclusive Information via Email AllAboutTableTennis

Tips
Strategies
Techniques
Tactics
Rules
Equipment
Coaching
News & much more

Enter your details here

First Name

Email address

We respect your privacy

MORE PAGES ABOUT
THE WORLD TABLE TENNIS CHAMPIONSHIPS
For more information about the World Table Tennis Championships, take a look at my other articles...

World Championships

Click here to show/hide all pages about the World Table Tennis Championships

2009 World Championships - Yokohama, Japan

2010 World Team Championships - Moscow, Russia

2011 World Championships - Rotterdam, Netherlands

2012 World Team Championships - Dortmund, Germany

2013 World Championships - Paris, France

2014 World Team Championships - Tokyo, Japan

2015 World Championships - Suzhou, China

2016 World Team Championships - Kuala Lumpur, Malaysia

2017 World Championships - Dusseldorf, Germany

2018 World Team Championships - Halmstad, Sweden

2019 World Championships - Budapest, Hungary

 

 

Other Major Tournaments

Olympic Games

Click here to show/hide all pages about the Olympic Games

2004 Olympic Games - Athens, Greece

2008 Olympic Games - Beijing, China

2012 Olympic Games - London, England

2016 Olympic Games - Rio de Janeiro, Brazil

 

ITTF World Tour

Click here to show/hide all pages about the ITTF World Tour

 

World Cup

Click here to show/hide all pages about the World Cup

 

European Championships

Click here to show/hide all pages about the European Championships

2008 European Championships - St Petersburg, Russia

2009 European Championships - Stuttgart, Germany

2010 European Championships - Ostrava, Czech Republic

2011 European Championships - Gdansk/Sopot, Poland

2012 European Championships - Herning, Denmark

2013 European Championships - Schwechat, Austria

2014 European Championships - Lisbon, Portugal

2015 European Championships - Russia, Ekaterinburg

2016 European Championships - Budapest, Hungary

2017 European Championships - Luxembourg, Luxembourg

2018 European Championships - Alicante, Spain

 

Commonwealth Games

Click here to show/hide all pages about the Commonwealth Games

 

Table Tennis Events Calendars

Click here to show/hide all pages about Table Tennis Events Calendars

 

Table Tennis Officials

World Rankings


^ Top of page ^