World Championships 2019
Women's Doubles Results

The World Championships 2019.
The world's best come together in Budapest, Hungary...

 By Martin Hughes
 Owner and Editor

2019 World Championship logo

The World Table Tennis Championships first took place in 1926 in London, England.

However, since 2000, the World Table Tennis Championship has been split into two separate competitions.

Team events are now held in even numbered years, whilst individual events (singles and doubles) are held in odd numbered years.

The 2019 World Table Tennis Championship is being held in Budapest, Hungary from Sunday 21 to 28 April 2019 at the Hungexpo.


^ Top of page ^


Events included

The World Championships 2019 events are...


^ Top of page ^


Format of events

The first round proper of Men's Singles and Women's Singles has 128 places and the first round proper of Men's Doubles, Women's Doubles and Mixed Doubles has 64 places.

Singles events have 64 seeded players, 32 direct entries and 32 qualifiers. Doubles events have 32 seeded pairs, 16 direct entries and 16 qualifiers.

Qualification for singles initially comprise groups followed by knockout rounds. Qualification for doubles are by knockout.

All singles matches are the best of 7 games.

Doubles matches are the best of 5 games in the qualification matches and best of 7 games in the main draw.


^ Top of page ^


Numbers

Each association could enter 3 men and 3 women players in each singles events - plus one additional player ranked in the top 100 and one additional player ranked in the top 20 of the ITTF world ranking list issued in January of the year of the Championships - up to a maximum of 5 men and 5 women.

The maximum entry for each association was 2 men's doubles, 2 women's doubles and 2 mixed doubles - but all players could be different.

The host Association could enter up to 6 men and 6 women in each singles event, 3 men's doubles, 3 women's doubles and 3 mixed doubles regardless of ranking.

In doubles events, both players could be from different Associations.


^ Top of page ^


2017 winners


^ Top of page ^


Seedings

The seedings were based on the current ITTF Doubles Rankings.

The seeding list for the Women's Doubles were announced by the International Table Tennis Federation as follows...

 

Seed FAMILY NAME, Given Name (Association)
1 Hina HAYATA & Mima ITO (Japan)
2 SUN Yingsha & WANG Manyu (China)
3 Honoka HASHIMOTO & Hitomi SATO (Japan)
4 CHEN Meng & ZHU Yuling (China)
5 DOO Hoi Kem & LEE Ho Ching (Hong Kong China)
6 NG Wing Nam & SOO Wai Yam Minnie (Hong Kong China)
7 Barbora BALAZOVA (Slovak Republic) & Hana MATELOVA (Czech Republic)
8 Elizabeta SAMARA & Bernadette SZOCS (Romania)
9 JEON Jihee & LEE Zion (South Korea)
10 Matilda EKHOLM (Sweden) & Georgina POTA (Hungary)
11 WU Yue & Lily ZHANG (USA)
12 CHENG Hsien-Tzu & LIU Hsing-Yin (Chinese Taipei)
13 Dora MADARASZ & Szandra PERGEL (Hungary)
14 Kristin LANG & Nina MITTELHAM (Germany)
15 CHA Hyo Sim & KIM Nam Hae (North Korea)
16 Yana NOSKOVA (Russia) & Sofia POLCANOVA (Austria)
17 Sarah DE NUTTE & NI Xia Lian (Luxembourg)
18 Manika BATRA & Archana Girish KAMATH (India)
19 Natalia BAJOR & Natalia PARTYKA (Poland)
20 Maria XIAO (Spain) & ZHANG Mo (Canada)
21 Farah ABDEL-AZIZ & Reem EL-ERAKY (Egypt)
22 WINTER Sabine & MANTZ Chantal (Germany)
23 Yousra HELMY & Dina MESHREF (Egypt)
24 LI Qian (Poland) & LI Jie (Netherlands)
25 Michelle BROMLEY & Melissa TAPPER (Australia)
26 LIN Ye & ZHANG Wanling (Singapore)
27 CHEN Szu-Yu & CHENG I-Ching (Chinese Taipei)
28 Orawan PARANANG & Suthasini SAWETTABUT (Thailand)
29 Galia DVORAK & ZHANG Xuan (Spain)
30 Adriana DIAZ & Melanie DIAZ (Puerto Rica)
31 Pauline CHASSELIN & Laura GASNIER (France)
32 Adina DIACONU & Daniela MONTEIRO DODEAN (Romania)

^ Top of page ^


World Championships 2019

Women's Doubles Event Results

First Round (Last 64)

Monday 22 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association) Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(1) HAYATA Hina
ITO Mima (Japan)
4-0 CAKOL Klara
TUBIKANEC Ivana (Croatia)
(20) Maria XIAO (Spain)
ZHANG Mo (Canada)
4-1 MUKHERJEE Sutirtha
PATKAR Madhurika (India)
(27) CHEN Szu-Yu
CHENG I-Ching (Chinese Taipei)
4-0 MALANINA Maria
MIKHAILOVA Polina (Russia)
(14) Kristin LANG
Nina MITTELHAM (Germany)
4-1 LAURENTI Jamila
VIVARELLI Debora (Italy)
(15) CHA Hyo Sim
KIM Nam Hae (North Korea)
4-0 CARLSEN Rebekka
DOVAL Ilka (Norway)
(28) Orawan PARANANG
Suthasini SAWETTABUT (Thailand)
4-0 KIRICHENKO Anna
LUNDSTROM Annika (Finland)
(30) Adriana DIAZ
Melanie DIAZ (Puerto Rica)
4-1 MELAIKAITE Auguste
RILISKYTE Kornelija (Lithuania)
(8) Elizabeta SAMARA
Bernadette SZOCS (Romania)
4-0 GUI Lin
YAMADA Jessica (Brazil)
 
TAKAHASHI Bruna (Brazil)
TODOROVIC Andrea (Serbia)
4-3 (7) Barbora BALAZOVA (Slovak Republic)
Hana MATELOVA (Czech Republic)
(22) Sabine WINTER
Chantal MANTZ (Germany)
4-0 MEDINA Paula
PERDOMO Maria (Colombia)
COLANTONI Chiara
PICCOLIN Giorgia (Italy)
4-0 (25) Michelle BROMLEY
Melissa TAPPER (Australia)
(12) CHENG Hsien-Tzu
LIU Hsing-Yin (Chinese Taipei)
4-0 DEGRAEF Margo
LUNG Lisa (Belgium)
(9) JEON Jihee
LEE Zion (South Korea)
4-1 KOMWONG Nanthana
SAWETTABUT Jinnipa (Thailand)
(19) Natalia BAJOR
Natalia PARTYKA (Poland)
4-0 ASHTARI Mahshid
SHAHSAVARI Neda (Iran)
(18) Manika BATRA
Archana Girish KAMATH (India)
4-0 PARIDI Konstantina
TOLIOU Aikaterini (Greece)
(3) Honoka HASHIMOTO
Hitomi SATO (Japan)
4-1 BOGDANOVA Nadezhda
TRIGOLOS Daria (Belarus)
 
(4) CHEN Meng
ZHU Yuling (China)
4-0 BUSATLIC Belma
HADZIAHMETOVIC Emina (Bosnia-Herzegovina)
(17) Sarah DE NUTTE
NI Xia Lian (Luxembourg)
4-2 LUPULESKU Izabela
SURJAN Sabina (Serbia)
(24) LI Qian (Poland)
LI Jie (Netherlands)
4-1 LIU Jia
SOLJA Amelie (Austria)
(10) Matilda EKHOLM (Sweden)
Georgina POTA (Hungary)
4-1 GOI Rui Xuan
WONG Xin Ru (Singapore)
(11) WU Yue
Lily ZHANG (USA)
4-1 BILENKO Tetyana
GAPONOVA Ganna (Ukraine)
(23) Yousra HELMY
Dina MESHREF (Egypt)
4-1 ARGUELLES Camila
CODINA Ana (Argentina)
HANFFOU Sarah (Cameroon)
MORET Rachel (Switzerland)
4-1 (26) LIN Ye
ZHANG Wanling (Singapore)
(5) DOO Hoi Kem
LEE Ho Ching (Hong Kong China)
4-2 CHOI Hyojoo
YOO Eunchong (South Korea)
 
(6) NG Wing Nam
SOO Wai Yam Minnie (Hong Kong China)
4-1 BERGAND Filippa
BERGSTROM Linda (Sweden)
(32) Adina DIACONU
Daniela MONTEIRO DODEAN (Romania)
4-0 KHALID Alisa
PLAISTOW Rebecca (Scotland)
KIM Jin Hyang
KIM I Song (North Korea)
4-0 (29) Galia DVORAK
ZHANG Xuan (Spain)
(16) Yana NOSKOVA (Russia)
Sofia POLCANOVA (Austria)
4-3 EERLAND Britt
VERMAAS Kim (Netherlands)
(13) Dora MADARASZ
Szandra PERGEL (Hungary)
4-3 AVAMERI Airi (Estonia)
MISCHEK Karoline (Austria)
(31) Pauline CHASSELIN
Laura GASNIER (France)
4-1 KUKULKOVA Tatiana
ODOROVA Eva (Slovak Republic)
(21) Farah ABDEL-AZIZ
Reem EL-ERAKY (Egypt)
4-1 MORALES Judith
VEGA Paulina (Chile)
(2) SUN Yingsha
WANG Manyu (China)
4-0 CZE ADAMKOVA Karin
CZE KUCEROVA Aneta Czech Republic

^ Top of page ^


Second Round (Last 32)

Tuesday 23 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association) Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(1) HAYATA Hina
ITO Mima (Japan)
4-1 (20) Maria XIAO (Spain)
ZHANG Mo (Canada)
(27) CHEN Szu-Yu
CHENG I-Ching (Chinese Taipei)
4-2 (14) Kristin LANG
Nina MITTELHAM (Germany)
(15) CHA Hyo Sim
KIM Nam Hae (North Korea)
4-1 (28) Orawan PARANANG
Suthasini SAWETTABUT (Thailand)
(8) Elizabeta SAMARA
Bernadette SZOCS (Romania)
4-2 (30) Adriana DIAZ
Melanie DIAZ (Puerto Rica)
 
(22) Sabine WINTER
Chantal MANTZ (Germany)
4-2 TAKAHASHI Bruna (Brazil)
TODOROVIC Andrea (Serbia)
(12) CHENG Hsien-Tzu
LIU Hsing-Yin (Chinese Taipei)
4-0 COLANTONI Chiara
PICCOLIN Giorgia (Italy)
(9) JEON Jihee
LEE Zion (South Korea)
4-0 (19) Natalia BAJOR
Natalia PARTYKA (Poland)
(3) Honoka HASHIMOTO
Hitomi SATO (Japan)
4-0 (18) Manika BATRA
Archana Girish KAMATH (India)
 
(4) CHEN Meng
ZHU Yuling (China)
4-0 (17) Sarah DE NUTTE
NI Xia Lian (Luxembourg)
(24) LI Qian (Poland)
LI Jie (Netherlands)
4-1 (10) Matilda EKHOLM (Sweden)
Georgina POTA (Hungary)
(23) Yousra HELMY
Dina MESHREF (Egypt)
4-2 (11) WU Yue
Lily ZHANG (USA)
(5) DOO Hoi Kem
LEE Ho Ching (Hong Kong China)
4-0 HANFFOU Sarah (Cameroon)
MORET Rachel (Switzerland)
 
(6) NG Wing Nam
SOO Wai Yam Minnie (Hong Kong China)
4-3 (32) Adina DIACONU
Daniela MONTEIRO DODEAN (Romania)
KIM Jin Hyang
KIM I Song (North Korea)
4-0 (16) Yana NOSKOVA (Russia)
Sofia POLCANOVA (Austria)
(13) Dora MADARASZ
Szandra PERGEL (Hungary)
4-3 (31) Pauline CHASSELIN
Laura GASNIER (France)
(2) SUN Yingsha
WANG Manyu (China)
4-0 (21) Farah ABDEL-AZIZ
Reem EL-ERAKY (Egypt)

^ Top of page ^


Third Round (Last 16)

Wednesday 24 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association) Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(1) HAYATA Hina
ITO Mima (Japan)
4-0 (27) CHEN Szu-Yu
CHENG I-Ching (Chinese Taipei)
(15) CHA Hyo Sim
KIM Nam Hae (North Korea)
4-1 (8) Elizabeta SAMARA
Bernadette SZOCS (Romania)
 
(12) CHENG Hsien-Tzu
LIU Hsing-Yin (Chinese Taipei)
4-1 (22) Sabine WINTER
Chantal MANTZ (Germany)
(3) Honoka HASHIMOTO
Hitomi SATO (Japan)
4-0 (9) JEON Jihee
LEE Zion (South Korea)
 
(4) CHEN Meng
ZHU Yuling (China)
4-2 (24) LI Qian (Poland)
LI Jie (Netherlands)
(5) DOO Hoi Kem
LEE Ho Ching (Hong Kong China)
4-0 (23) Yousra HELMY
Dina MESHREF (Egypt)
 
KIM Jin Hyang
KIM I Song (North Korea)
4-2 (6) NG Wing Nam
SOO Wai Yam Minnie (Hong Kong China)
(2) SUN Yingsha
WANG Manyu (China)
4-1 (13) Dora MADARASZ
Szandra PERGEL (Hungary)

^ Top of page ^


Quarter Finals

Thursday 25 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
Match Scores
Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(1) HAYATA Hina
ITO Mima (Japan)
11-6, 11-8, 11-9, 9-11, 11-9
4-1 (15) CHA Hyo Sim
KIM Nam Hae (North Korea)
(3) Honoka HASHIMOTO
Hitomi SATO (Japan)
11-9, 11-2, 11-8, 11-2
4-0 (12) CHENG Hsien-Tzu
LIU Hsing-Yin (Chinese Taipei)
 
(4) CHEN Meng
ZHU Yuling (China)
11-4, 11-4, 11-9, 11-6
4-0 (5) DOO Hoi Kem
LEE Ho Ching (Hong Kong China)
(2) SUN Yingsha
WANG Manyu (China)
11-8, 11-8, 9-11, 12-10, 2-11, 11-6
4-2 KIM Jin Hyang
KIM I Song (North Korea)

^ Top of page ^


Semi Finals

Saturday 27 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
Match Scores
Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)
(1) HAYATA Hina
ITO Mima (Japan)
(3) Honoka HASHIMOTO
Hitomi SATO (Japan)
 
(2) SUN Yingsha
WANG Manyu (China)
(4) CHEN Meng
ZHU Yuling (China)

^ Top of page ^


Final

Sunday 28 April 2019

(Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association) Result (Seed) FAMILY NAME, Given Name (Association)

 

World Championships 2019

Women's Doubles Event

(The W.J.Pope Trophy)

 

WINNERS

RUNNERS-UP

BRONZE MEDALLISTS

 


^ Top of page ^


Claim Your FREE Membership
and Join the TOP TABLE

Claim Your FREE Membership

And get Exclusive Information via Email from
AllAboutTableTennis.com

Tips •  Strategies •  Techniques •  Tactics
Rules •  Equipment •  Coaching •  News & much more

Enter your details here

First Name

Email address

We respect your privacy

Join me at the Top Table Join me at the Top Table

Claim Your FREE Membership and Join the TOP TABLE

And get Exclusive Information via Email AllAboutTableTennis

Tips
Strategies
Techniques
Tactics
Rules
Equipment
Coaching
News & much more

Enter your details here

First Name

Email address

We respect your privacy

MORE PAGES ABOUT
THE WORLD TABLE TENNIS CHAMPIONSHIPS
For more information about the World Table Tennis Championships, take a look at my other articles...

World Championships

Click here to show/hide all pages about the World Table Tennis Championships

2009 World Championships - Yokohama, Japan

2010 World Team Championships - Moscow, Russia

2011 World Championships - Rotterdam, Netherlands

2012 World Team Championships - Dortmund, Germany

2013 World Championships - Paris, France

2014 World Team Championships - Tokyo, Japan

2015 World Championships - Suzhou, China

2016 World Team Championships - Kuala Lumpur, Malaysia

2017 World Championships - Dusseldorf, Germany

2018 World Team Championships - Halmstad, Sweden

2019 World Championships - Budapest, Hungary

 

 

Other Major Tournaments

Olympic Games

Click here to show/hide all pages about the Olympic Games

2004 Olympic Games - Athens, Greece

2008 Olympic Games - Beijing, China

2012 Olympic Games - London, England

2016 Olympic Games - Rio de Janeiro, Brazil

 

ITTF World Tour

Click here to show/hide all pages about the ITTF World Tour

 

World Cup

Click here to show/hide all pages about the World Cup

 

European Championships

Click here to show/hide all pages about the European Championships

2008 European Championships - St Petersburg, Russia

2009 European Championships - Stuttgart, Germany

2010 European Championships - Ostrava, Czech Republic

2011 European Championships - Gdansk/Sopot, Poland

2012 European Championships - Herning, Denmark

2013 European Championships - Schwechat, Austria

2014 European Championships - Lisbon, Portugal

2015 European Championships - Russia, Ekaterinburg

2016 European Championships - Budapest, Hungary

2017 European Championships - Luxembourg, Luxembourg

2018 European Championships - Alicante, Spain

 

Commonwealth Games

Click here to show/hide all pages about the Commonwealth Games

 

Table Tennis Events Calendars

Click here to show/hide all pages about Table Tennis Events Calendars

 

Table Tennis Officials

World Rankings


^ Top of page ^