Promote YOUR Club for FREE here Get FREE Coaching here Discover how to choose the best racket Discover how to choose the best table

World Championships 2009

Mixed Doubles Results

The World Championships 2009.
The world's best come together in Yokohama, Japan...

World Championships 2009 logo

The World Table Tennis Championships first took place in 1926 in London, England.

However, since 2000, the World Table Tennis Championship has been split into two separate competitions.

Team events are now held in even numbered years, whilst individual events (singles and doubles) are held in odd numbered years.

View deals at Amazon.com View deals at Amazon.co.uk

^ Top of page ^


Events included

The World Championships 2009 events are...


^ Top of page ^


Format of events

Individual Events...

Individual events are played on a knockout basis and all matches are the best of 7 games.

There are 128 places in the first round proper of the men's singles, women's singles and mixed doubles events, but not more than 64 places in the first round proper of men's and women's doubles events.

In doubles events, both players must be from the same Association.


^ Top of page ^


Numbers

Each Association is entitled to 5 entries in each singles event, with 1 additional entry in the appropriate event for each place held by its player in the first 10 places of the first issue of the ITTF world ranking list in the year of the Championships, with up to 7 players in each individual event.

The host Association may enter up to 7 pairs in the mixed doubles and 7 players in each other individual event.

Different players may be entered in each doubles event. However, the number of players entered in doubles must not exceed the number of players entered in the corresponding singles. 

In mixed doubles the number of pairs entered must not exceed the number of players nominated in the men's or women's singles, whichever is the lower.

Players of the same Association shall be separated in preliminary rounds, groups and in the first round of the draw, but not in further rounds.


^ Top of page ^


2007 winners

The last individual World Table Tennis Championships were held in Zagreb, Croatia in May 2007 and the winners were...

  • Men's Singles - Wang Liqin (China)
  • Women's Singles - Guo Yue (China)
  • Men's Doubles - Ma Lin & Chen Qi (China)
  • Women's Doubles - Zhang Yining & Wang Nan (China)
  • Mixed Doubles - Guo Yue & Wang Liqin (China)

^ Top of page ^


World Championships 2009

Mixed Doubles Event Results

 

First Round (Last 128)

Wednesday 29 April 2009

Winners Result Losers
KO Lai Chak
TIE Yana - Hong Kong China
4-1 MADRID Marcos
MADRID Mercedes - MEX
KOSOWSKI Jakub
XU Jie (1982) - POL
4-0 RESTREPO Juan
ARAQUE Johana - COL
JEVTOVIC Marko
ERDELJI Ana-Maria - SRB
4-1 SANGUANSIN Phuchong
MUANGSUK Anisara - THA
QIU Yike
LI Xiaodan - China
4-1 SHAO Yu
REED Jasna - USA
YANG Min
TAN MONFARDINI Wenling - Italy
4-3 KUCHUK Aleksandr
PRIVALOVA Alexandra - BLR
LEE Jin Kwon
PARK Young Sook - South Korea
4-0 PINO Jonathan
EZZEDDINE Ruaida - VEN
UEDA Jin
FUKUOKA Haruna - Japan
w/o ABRAMOV Isaak
SAPORTA Dana - ISR
CHUANG Chih-Yuan
HUANG Yi-Hua - Chinese Taipei
4-0 SHIBAEV Alexander
NOSKOVA Yana - RUS
YANG Zi
WANG Yue Gu - Singapore
4-3 PRESSLMAYER Bernhard
PETZNER Martina - Austria
CARNEROS Alfredo
ZHU Fang - ESP
4-0 ROBERTSON Adam
OWEN Naomi - WAL
MATSUDAIRA Kenji
WAKAMIYA Misako - Japan
4-2 VAINULA Vallot
LINDMAE Karin - EST
JAKAB Janos
TOTH Krisztina - HUN
4-0 ECHAVARRIA Alexander
OCAMPO LOPEZ Aura - COL
MATSUDAIRA Kenta
FUKUHARA Ai - Japan
4-0 BURGIS Matiss
BOGDASAROVA Baiba - LAT
CHIANG Hung-Chieh
CHENG I-Ching - Chinese Taipei
4-2 KONGSGAARD Christian
AGERHOLM Pernille - DEN
SEO Hyun Deok
SEOK Ha Jung - South Korea
4-2 SLATINSEK Uros
TOMAZINI Jana - SVN
HAO Shuai
CHANG Chenchen - China
4-0 KHO Mao Sheng
CHIU Soo Jiin - MAS
TANG Peng
JIANG Huajun - Hong Kong China
4-0 RIVERA Mauricio
MEDINA Paula - COL
HENZELL William
MIAO Miao - AUS
4-0 SAHA Subhajit
GHATAK Poulomi - IND
PANG Xue Jie
SUN Bei Bei - Singapore
4-0 SEREDA Peter
BALAZOVA Barbora - Slovak Republic
XU Hui
PENG Luyang - China
4-1 PETER-PAUL Pradeeban
ZHANG Mo - CAN
ZHANG Jike
MU Zi - China
4-0 MATTENET Adrien
MATTENET Audrey - France
KIM Dong Hyun
YANG Ha Eun - South Korea
4-0 MUNOZ RONQUILLO Guillermo
ROSALES Laura - MEX
VANG Bora
HE Sirin - TUR
4-0 NI Igor
POLCANOVA Sofia - MDA
CRISAN Adrian
DODEAN Daniela - Romania
4-1 SKIRGAILA Algirdas
PASKAUSKIENE Ruta - LTU
SUSS Christian
SCHALL Elke - Germany
4-0 MENGE Gencay
OZLER Fulya - TUR
GIONIS Panagiotis
NTOULAKI Ekaterina - GRE
w/o SAKA Suraju
YANG Fen - CGO
TASEI Kunihito
TASEI Mikie - Japan
4-1 NEKHVEDOVICH Vitaly
PAVLOVICH Veronika - BLR
BOBOCICA Mihai
STEFANOVA Nikoleta - Italy
4-0 HUSSEIN Muhammad
AGUSTIN Noor Azizah - INA
FILIMON Andrei
SAMARA Elizabeta - Romania
4-0 ASSAR Omar
EL-SOKARY Sara - EGY
SIMONCIK Josef
HADACOVA Dana - Czech Republic
4-2 REDJEP Ronald
DURAK Mirela - HRV
RUBTSOV Igor
TIKHOMIROVA Anna - RUS
4-1 FRANK Robert
LAY Jian Fang - AUS
GAO Ning
FENG Tianwei - Singapore
4-3 NIWA Koki
MORIZONO Misaki - Japan
     
OH Sang Eun
DANG Ye Seo - South Korea
4-0 GABROVSKI Petko
PETROVA Zhana - BUL
FEJER-KONNERTH Zoltan
SILBEREISEN Kristin - Germany
4-2 PAPAGEORGIOU Konstantinos
FILI Christina - GRE
SANGUANSIN Phakpoom
KOMWONG Nanthana - THA
4-1 ASATRYAN Murad
ADAMYAN Anna - ARM
GARDOS Robert
LI Qiangbing - Austria
4-1 IDOWU Saheed
HAN Xing - CGO
LI Ping
CAO Zhen - China
4-0 CORDUE John
YANG Annie - NZL
TOMASI Stefano
NEGRISOLI Laura - Italy
4-0 GERASSIMENKO Alexandr
SHAGAROVA Yelena - KAZ
CHEN Chien-An
HSIUNG Nai-I - Chinese Taipei
4-0 MONTEIRO Thiago
NONAKA Mariany - BRA
JIANG Tianyi
ZHANG Rui - Hong Kong China
4-0 ICHAUD Bryan
YUEN Sara - CAN
CHEUNG Yuk
LAU Sui Fei - Hong Kong China
4-0 CHAI Kian Beng
NG Sock Khim - MAS
DIDUKH Aleksandr
SOROCHYNSKA Tetyana - UKR
4-0 MUJICA Henry
RAMOS Fabiola - VEN
ZENG Cem
HU Melek - TUR
4-1 ARPUTHARAJ ANTHONY Amalraj
PATKAR Madhurika - IND
LEGOUT Christophe
GRUNDISCH Carole - France
4-0 ALTO Gaston
CODINA Ana - ARG
STEGER Bastian
BARTHEL Zhenqi - Germany
4-2 ACHANTA Sharath Kamal
KUMARESAN Shamini - IND
CAI Xiao Li
YU Meng Yu - Singapore
4-1 LASHIN El-Sayed
MAGDY Raghd - EGY
SKACHKOV Kirill
TROSHNEVA Elena - RUS
4-0 DUBINA Samson
HUANG Crystal Xi - USA
XU Xin
FAN Ying - China
4-1 SHARON Yaniv
AMAR Einat - ISR
LEUNG Chu Yan
LIN Ling - Hong Kong China
4-0 KOU Lei
GAPONOVA Ganna - UKR
KUZMIN Fedor
VORONOVA Anastasia - RUS
4-1 TSUBOI Gustavo
YAMADA Jessica - BRA
MACHADO Carlos
RAMIREZ Sara - ESP
4-2 CHAKRABORTY Sourav
DAS Mouma - IND
WANG Zeng Yi
PARTYKA Natalia - POL
4-1 PAYKOV Mikhail
MIKHAYLOVA Polina - RUS
BAUM Patrick
WU Jiaduo - Germany
4-3 TOKIC Bojan
FAJMUT Manca - SVN
GACINA Andrej
BAKULA Andrea - HRV
4-0 ROBLES Alvaro
DVORAK Galia - ESP
PLATONOU Pavel
PAVLOVICH Viktoria - BLR
4-2 ZHUANG David
HSING Ariel - USA
ZHANG Chao
YAO Yan - China
4-2 ZHMUDENKO Yaroslav
PESOTSKA Margaryta - UKR
MIZUTANI Jun
HIRANO Sayaka - Japan
4-2 GAVLAS Antonin
VACENOVSKA Iveta - Czech Republic
DRINKHALL Paul
PARKER Joanna - ENG
4-0 MEHTA Pathik
CHAKRABORTY Kasturi - IND
KISHIKAWA Seiya
ISHIKAWA Kasumi - Japan
4-0 LEONG Kin Wa
CHEONG Cheng I - MAC
KIM Jung Hoon
LEE Eun Hee - South Korea
4-0 SANTOSO Ficky Supit
ROVANI Silir - INA
KORBEL Petr
STRBIKOVA Renata - Czech Republic
4-0 CHUAN Che-Wei
LIU Hsing-Yin - Chinese Taipei
WU Chih-Chi
LU Yun-Feng - Chinese Taipei
4-0 IBRAHIM Muhd Shakirin
BEH Lee Wei - MAS
PISTEJ Lubomir
ODOROVA Eva - Slovak Republic
4-0 YORDANOV Teodor
KAROVA Anelia - BUL
JOO Se Hyuk
PARK Mi Young - South Korea
4-1 ALI SALEH Ahmed
HASSAN Sara - EGY

^ Top of page ^


 

Second Round (Last 64)

Friday 1 May 2009

Winners Result Losers
KO Lai Chak
TIE Yana - Hong Kong China
4-0 KOSOWSKI Jakub
XU Jie (1982) - POL
QIU Yike
LI Xiaodan - China
4-0 JEVTOVIC Marko
ERDELJI Ana-Maria - SRB
LEE Jin Kwon
PARK Young Sook - South Korea
4-1 YANG Min
TAN MONFARDINI Wenling - Italy
UEDA Jin
FUKUOKA Haruna - Japan
4-1 CHUANG Chih-Yuan
HUANG Yi-Hua - Chinese Taipei
YANG Zi
WANG Yue Gu - Singapore
4-1 CARNEROS Alfredo
ZHU Fang - ESP
JAKAB Janos
TOTH Krisztina - HUN
4-1 MATSUDAIRA Kenji
WAKAMIYA Misako - Japan
CHIANG Hung-Chieh
CHENG I-Ching - Chinese Taipei
4-3 MATSUDAIRA Kenta
FUKUHARA Ai - Japan
HAO Shuai
CHANG Chenchen - China
4-2 SEO Hyun Deok
SEOK Ha Jung - South Korea
TANG Peng
JIANG Huajun - Hong Kong China
4-1 HENZELL William
MIAO Miao - AUS
XU Hui
PENG Luyang - China
4-0 PANG Xue Jie
SUN Bei Bei - Singapore
ZHANG Jike
MU Zi - China
4-0 KIM Dong Hyun
YANG Ha Eun - South Korea
VANG Bora
HE Sirin - TUR
4-3 CRISAN Adrian
DODEAN Daniela - Romania
SUSS Christian
SCHALL Elke - Germany
4-2 GIONIS Panagiotis
NTOULAKI Ekaterina - GRE
TASEI Kunihito
TASEI Mikie - Japan
4-3 BOBOCICA Mihai
STEFANOVA Nikoleta - Italy
FILIMON Andrei
SAMARA Elizabeta - Romania
4-1 SIMONCIK Josef
HADACOVA Dana - Czech Republic
GAO Ning
FENG Tianwei - Singapore
4-3 RUBTSOV Igor
TIKHOMIROVA Anna - RUS
     
OH Sang Eun
DANG Ye Seo - South Korea
4-1 FEJER-KONNERTH Zoltan
SILBEREISEN Kristin - Germany
GARDOS Robert
LI Qiangbing - Austria
4-1 SANGUANSIN Phakpoom
KOMWONG Nanthana - THA
LI Ping
CAO Zhen - China
4-0 TOMASI Stefano
NEGRISOLI Laura - Italy
JIANG Tianyi
ZHANG Rui - Hong Kong China
4-0 CHEN Chien-An
HSIUNG Nai-I - Chinese Taipei
CHEUNG Yuk
LAU Sui Fei - Hong Kong China
4-1 DIDUKH Aleksandr
SOROCHYNSKA Tetyana - UKR
LEGOUT Christophe
GRUNDISCH Carole - France
4-3 ZENG Cem
HU Melek - TUR
STEGER Bastian
BARTHEL Zhenqi - Germany
4-1 CAI Xiao Li
YU Meng Yu - Singapore
XU Xin
FAN Ying - China
4-1 SKACHKOV Kirill
TROSHNEVA Elena - RUS
LEUNG Chu Yan
LIN Ling - Hong Kong China
4-2 KUZMIN Fedor
VORONOVA Anastasia - RUS
MACHADO Carlos
RAMIREZ Sara - ESP
4-3 WANG Zeng Yi
PARTYKA Natalia - POL
GACINA Andrej
BAKULA Andrea - HRV
4-2 BAUM Patrick
WU Jiaduo - Germany
ZHANG Chao
YAO Yan - China
4-1 PLATONOU Pavel
PAVLOVICH Viktoria - BLR
MIZUTANI Jun
HIRANO Sayaka - Japan
4-2 DRINKHALL Paul
PARKER Joanna - ENG
KISHIKAWA Seiya
ISHIKAWA Kasumi - Japan
4-0 KIM Jung Hoon
LEE Eun Hee - South Korea
KORBEL Petr
STRBIKOVA Renata - Czech Republic
4-1 WU Chih-Chi
LU Yun-Feng - Chinese Taipei
PISTEJ Lubomir
ODOROVA Eva - Slovak Republic
4-3 JOO Se Hyuk
PARK Mi Young - South Korea

^ Top of page ^


 

Round Three (Last 32)

Friday 1 May 2009

Winners Result Losers
KO Lai Chak
TIE Yana - Hong Kong China
4-2 QIU Yike
LI Xiaodan - China
LEE Jin Kwon
PARK Young Sook - South Korea
4-1 UEDA Jin
FUKUOKA Haruna - Japan
YANG Zi
WANG Yue Gu - Singapore
4-3 JAKAB Janos
TOTH Krisztina - HUN
HAO Shuai
CHANG Chenchen - China
4-3 CHIANG Hung-Chieh
CHENG I-Ching - Chinese Taipei
TANG Peng
JIANG Huajun - Hong Kong China
4-3 XU Hui
PENG Luyang - China
ZHANG Jike
MU Zi - China
4-0 VANG Bora
HE Sirin - TUR
SUSS Christian
SCHALL Elke - Germany
4-1 TASEI Kunihito
TASEI Mikie - Japan
GAO Ning
FENG Tianwei - Singapore
4-2 FILIMON Andrei
SAMARA Elizabeta - Romania
     
OH Sang Eun
DANG Ye Seo - South Korea
4-0 GARDOS Robert
LI Qiangbing - Austria
LI Ping
CAO Zhen - China
4-2 JIANG Tianyi
ZHANG Rui - Hong Kong China
LEGOUT Christophe
GRUNDISCH Carole - France
4-2 CHEUNG Yuk
LAU Sui Fei - Hong Kong China
XU Xin
FAN Ying - China
4-0 STEGER Bastian
BARTHEL Zhenqi - Germany
LEUNG Chu Yan
LIN Ling - Hong Kong China
4-1 MACHADO Carlos
RAMIREZ Sara - ESP
ZHANG Chao
YAO Yan - China
4-0 GACINA Andrej
BAKULA Andrea - HRV
MIZUTANI Jun
HIRANO Sayaka - Japan
4-3 KISHIKAWA Seiya
ISHIKAWA Kasumi - Japan
PISTEJ Lubomir
ODOROVA Eva - Slovak Republic
4-1 KORBEL Petr
STRBIKOVA Renata - Czech Republic

^ Top of page ^


 

Round Four (Last 16)

Friday 1 May 2009

Winners Result Losers
KO Lai Chak
TIE Yana - Hong Kong China
4-3 LEE Jin Kwon
PARK Young Sook - South Korea
HAO Shuai
CHANG Chenchen - China
4-0 YANG Zi
WANG Yue Gu - Singapore
ZHANG Jike
MU Zi - China
4-1 TANG Peng
JIANG Huajun - Hong Kong China
SUSS Christian
SCHALL Elke - Germany
4-2 GAO Ning
FENG Tianwei - Singapore
     
LI Ping
CAO Zhen - China
4-2 OH Sang Eun
DANG Ye Seo - South Korea
XU Xin
FAN Ying - China
4-1 LEGOUT Christophe
GRUNDISCH Carole - France
ZHANG Chao
YAO Yan - China
4-0 LEUNG Chu Yan
LIN Ling - Hong Kong China
PISTEJ Lubomir
ODOROVA Eva - Slovak Republic
4-1 MIZUTANI Jun
HIRANO Sayaka - Japan

^ Top of page ^


Quarter Finals

Saturday 2 May 2009

Winners Result Losers
HAO Shuai
CHANG Chenchen - China
4-1 KO Lai Chak
TIE Yana - Hong Kong China
ZHANG Jike
MU Zi - China
4-0 SUSS Christian
SCHALL Elke - Germany
     
LI Ping
CAO Zhen - China
4-0 XU Xin
FAN Ying - China
ZHANG Chao
YAO Yan - China
4-3 PISTEJ Lubomir
ODOROVA Eva - Slovak Republic

^ Top of page ^


Semi Finals

Saturday 2 May 2009

Winners Result Losers
ZHANG Jike
MU Zi - China
4-1 HAO Shuai
CHANG Chenchen - China
     
LI Ping
CAO Zhen - China
4-2 ZHANG Chao
YAO Yan - China

^ Top of page ^


Final

Sunday 3 May 2009

Winners Result Losers
LI Ping
CAO Zhen - China
4-2 ZHANG Jike
MU Zi - China

 

2009 Mixed Doubles World Champions

2009 Mixed Doubles World Champions
LI Ping & CAO Zhen

 

 

 

World Championships 2009

Mixed Doubles Event

(The Heydusek Cup)

 

WINNERS = LI Ping & CAO Zhen (China)

RUNNERS-UP = ZHANG Jike & MU Zi (China)

 

 

 

MORE PAGES ABOUT
THE WORLD TABLE TENNIS CHAMPIONSHIPS
For more information about the World Table Tennis Championships, take a look at my other articles...

World Championships

 

 

Other Major Tournaments

Olympic Games

 

ITTF World Tour

 

World Cup

 

European Championships

 

Commonwealth Games

 

 

 

See Who Performed Best

World Rankings

 

Table Tennis Events Calendars

 

Table Tennis Officials


^ Top of page ^


Join The TOP TABLE Today

Join me at the Top Table

And get Exclusive Information via Email from
AllAboutTableTennis.com

Tips •  Strategies •  Techniques •  Tactics
Rules •  Equipment •  Coaching •  News & much more

Enter your details here

First Name

Email address

We respect your privacy

Join me at the Top Table Join me at the Top Table

Join The
TOP TABLE
Today

And get Exclusive Information via Email AllAboutTableTennis

Tips
Strategies
Techniques
Tactics
Rules
Equipment
Coaching
News & much more

Enter your details here

First Name

Email address

We respect your privacy